Evlilik hazırlıkları için ‘tatlı telaş’ benzetmesi yapılır. Ancak, düğün masrafları, gelinlik, mekan ücreti süsleme ücreti derken, bütçe doğru planlanmazsa, tatlı telaş, acı masraflara dönüşebiliyor. İşte ucuza düğün planlamanın 7 püf noktası…

İYİ Partili iki isimden Kılıçdaroğlu'na gönderme: Utanç verici İYİ Partili iki isimden Kılıçdaroğlu'na gönderme: Utanç verici
Ucuz Düğün Yapmanın Yolları

Düğün hazırlıklarına başlarken ilk yapacağınız şey bütçenizi belirlemek. Bir düğün için paranızın ne kadarını harcamayı düşünüyorsunuz? Sahip olduğunuz bütçe ile nasıl bir düğün planlayabilirsiniz? Şirin bir nikah töreni ve açık büfe servisi de yemekli bir düğün kadar göz kamaştırıcı olabilir. Tek yapmanız gereken bütçenizi iyi yönetmek. 

Her sene Eylül – Ekim aylarında düğün mekanları yeni sezona hazırlığa başlamadan evvel, yeni yılın ilk kayıtlarını oluştururlar. Bu dönem düğünler için erken rezervasyon dönemi gibidir. Bir önceki yılın zamsız fiyatları ile anlaşma yapabilirsiniz.  Ayrıca kış aylarında yapılan düğünler, sezon dışı sayıldığı için, yaz düğünlerine göre çok daha uygun fiyatlı oluyor.

Düğün mekanını seçerken göz önüne almanız gereken ekstra masraflara dikkat edin. İlk aşamada size ucuz gözüken masraflar üst üste bindikçe altından kalkılması güç masraflara dönüşebiliyor. Örneğin davetlilerin düğün mekanına ulaşımı, mekan süslemesi, ekipman kiralama,  düğün fotoğrafçısı gibi detayları da düşünerek her şeyi daha ucuza mal edebilirsiniz. 

Gelinlik ve damatlık konusu da evlilik bütçesini şişiren konuların başında gelir. Damatlıklar gelinliğe göre daha uygun fiyatlı olsa da, asla hafife alınmamalı. Kafa karışıklığı yaşamamak adına damatlık seçimini asla son dakikaya bırakmayın. Uzun süre öncesinden iyi modeller ve kumaşları araştırıp, denemeye başlayın. Böylece piyasaya hakim olacak ve sizin için en iyisini en uygun fiyata alacaksınız.

Gelinlik konusu ise başlı başına ele alınabilir. Ünlü markaların pahalı gelinlikleri her zaman göz kamaştırır, fakat sonradan pişman olacağınız bir şey yapmadan önce beğendiğiniz elbisenin fiyatına bakmayı unutmayın. Ünlü markaların gelinlik modellerini çok daha uygun fiyatlara piyasada bulmak mümkün. Ayrıca gelinlik diken modaevleri ile anlaşırken pazarlık yapmayı asla unutmayın. Size söylenen fiyatın 3-4 Bin TL altında bir fiyata el sıkışabilirsiniz. Ağustos sonunda ise yeni sezon hazırlıklarına başlayan gelinlik mağazaları mevcut modelleri indirime sokuyor, indirimleri takip etmeyi unutmayın.

Düğün konusunda en fazla para harcanan ve çoğu zaman sorun yaşanan konu ise düğün fotoğrafları. Son zamanlarda birçok düğün mekanı kendi anlaşmalı fotoğrafçısı ile çalışmayı tercih ediyor ve fotoğraf firmasının sunduğu değişik paketlerden birini seçmek zorunda kalıyor.  Bu konuda kendi fikrinizi oluşturmak için piyasa araştırması yapmanızda fayda var. Düğünün fotoğraflarının basılması, misafirlere dağıtılması, size özel albüm hazırlanması gibi detaylar önemsiz görünse de sonra bu detaylarla uğraşmak can sıkıcı olabiliyor.

Davetiye ve nikah şekeri konusu özellikle son zamanlarda çok değişiklik gösterdi. Eskiden hesaba bile dahil edilmeyen küçük bütçelerle davetiye ve nikah şekeri hazırlanabiliyorken, şu sıralar bunlar için pek küçümsenmeyecek maliyetler ortaya çıkıyor. Kalın kağıtlara basılan, özel tasarımlı ürünler yerine, sade düz renkli, ince davetiye kağıdına basılan modelleri daha ucuza mal edebilirsiniz.

Nikah şekeri konusunda ise kadınların gözünü boyayan ve bütçeyi yükselten seçenekler mevcut. Fakat dirayetli olmak için tek bir düşünceyi aklınızdan çıkarmayın, evet bu sizin düğününüz fakat davetlilere hatıra vermek için yaptıracağınız her şey, davetiye ile birlikte çöpe gidecek.  Nikah şekeri konusunda tutumlu davranmak için bir bütçe belirleyin ve bu bütçe dahilinde neler yapabileceğinizi araştırın.

Düğünlerin en klasik anlarından biri de , gelin ve damadın düğün biterken pasta kesip birbirine yedirme seremonisi. Peki bu  unutulmaz anda nasıl bir pasta kesmeyi hayal ediyorsunuz? Etrafı çiçeklerle süslenmiş, kat kat bembeyaz bir pastaya ne dersiniz? Keseceğiniz pastayı kafanızda tasarlamadan önce bir piyasa araştırması yapıp pasta fiyatlarını öğrenmenizi tavsiye ederiz.  Bazı düğün mekanları pastayı düğün menüsüne dahil ediyor.  Siz de düğün anlaşmasını yaparken pastayı düğün fiyatına dahil ederek ekstra bir masraftan kurtulabilirsiniz.

Instagram’ın da etkisiyle gelin buketleri ve saç süsleri son zamanlarda epey popüler oldu. Bir birinden farklı tasarımlar ile gelinliğinizi kombinleyebilirsiniz. Yalnız kişiye özel yapılan tasarımların fiyatları da aynı oranda ‘özel’ oluyor. Bunların yerine gelin çiçeğinizi normal bir çiçekçiden alabilirsiniz. Saç aksesuarları için de internette küçük bir araştırma yaparak benzer ürünleri çok daha uygun fiyata bulabilirsiniz.