• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  TÜSİAD ile ipleri kopardı!

  01.02.2008 10:56
  "Milli değerlerle ilişkileri sadece cüzdanlarıyla sınırlı"
  TÜSİAD ile ipleri kopardı!
  TÜSİAD ile ipleri kopardı! TÜSİAD ile ipleri kopardı! TÜSİAD ile ipleri kopardı!

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Parti'sinin grup konuşmasında eleştirdiği TÜSİAD"dan gelen sert açıklamalara aynı sertlikle yanıt verdi. Bahçeli, TÜSİAD"ın “vicdanlarını temizleme telaşı içinde” olduğunu kaydederek, “Avrupa Birliği"nin dayatmalarının haklılığını Türk kamuoyuna anlatmayı kendisine misyon edinen bu kuruluşun Kıbrıs, Rum Patrikhanesi"nin statüsü, Heybeliada papaz okulu, cemaat vakıfları, Türk milli kimliği, Türkiye"de azınlık hakları, Kürtçe eğitim ve Türklük değerlerine hakaret edilmesinin önünü açacak yasal düzenlemeler konularında nerede durduğu kamuoyu sicilinde kayıtlıdır” dedi.

  Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, TÜSİAD"ın türbanla ilgili “milliyetçiliği kendinden başka kimseye layık görmeyenler, milletini gerçekte ne kadar düşünmektedirler ki, işsizliğin had safhada seyrettiği ve ekonomisi yavaşlayan bir ülkede, ekonominin gündemin birinci maddesi olması gerektiğini söyleyenlere bu kadar tepki gösterebilmektedirler" şeklindeki eleştirilerine de tepki gösterdi. TÜSİAD"ın Türkiye"nin milli çıkarlarını ve milli birliğini ilgilendiren konulardaki duruşunun herkes tarafından bilindiğini kaydeden Bahçeli şu ifadelere yer verdi:

  “Başörtüsü sorununun çözümü için başlatılan siyasi süreç hakkındaki değerlendirmelerini içeren açıklaması kendileri bakımından vicdanlarını temizleme telaşı olarak görülmelidir. Son on yıl içinde bu kuruluşun demokratikleşme ve Avrupa Birliği normları adına savunduğu görüşler, bu konuda hazırladığı ve sahip çıktığı raporlarda ifadesini bulmuştur. Avrupa Birliği"nin dayatmalarının haklılığını Türk kamuoyuna anlatmayı kendisine misyon edinen bu kuruluşun Kıbrıs, Rum Patrikhanesi"nin statüsü, Heybeliada papaz okulu, cemaat vakıfları, Türk milli kimliği, Türkiye"de azınlık hakları, Kürtçe eğitim ve Türklük değerlerine hakaret edilmesinin önünü açacak yasal düzenlemeler konularında nerede durduğu kamuoyu sicilinde kayıtlıdır.”


  -"DEMOKRASİ SÜRECİNDEN DEM VURMASI TEBESSÜMLE KARŞILANABİLİR"

  Bahçeli, TÜSİAD"ı, AKP"nin izlediği ekonomik politikaların “en hararetli destekçisi olmakla suçladığı açıklamasında şunları kaydetti:
  “Türkiye"nin bölünme modelleri ve parçalanma reçetelerinin çağdaşlaşma adına misyonerliğini yaptığı; Avrupa Birliği hayal yolculuğunda AKP"ye koltuk değneği olmayı içine sindirebildiği ve 22 Temmuz seçimlerinden önce, şimdi şikayet ettiği sözde ekonomik ve siyasi istikrarın sürmesi gerekçesiyle AKP"yi desteklediğini açıkça ilan ederek taraf olduğu da bilinen bir gerçektir. Bu gerçekler karşısında, bu kuruluşun "Türkiye"nin Atatürk"ün çağdaş medeniyet seviyesine erişme hedefinin gereği olan, batı normlarını esas alan demokratikleşme sürecinden" dem vurması, sadece tebessümle karşılanabilecektir. Ülkenin ve milletin bekasını şahsi ve kurumsal çıkar hesaplarının üstünde ve önünde tutmak erdemini gösterebilen herkes için Türkiye"nin ortak milli ve manevi değerleri etrafında birleşmek bir vatanseverlik borcudur. Bu alandaki sicili bilinenlerin, bu değerlerle ilişkisi sadece cüzdanlarıyla sınırlı olanların milliyetçilikten, demokrasi üslubu ve sicilinden bahsetmeleri sapla samanı karıştırmaktan başka bir anlam ifade etmeyecektir.

  TÜSİAD"ın MHP"ye olan hasmane tutumunun uzun bir geçmişi olduğunu ifade eden Bahçeli, “MHP yatırım, üretim ve istihdama katkısı bulunan sermayeye bugüne kadar saygılı olmuş ve bunu takdir etmiştir. Ancak, Milliyetçi Hareket"e ve milli değerlere düşmanlığı neredeyse varlık sebebi ve rüşt ispatı vasıtası haline getirenler hakkındaki kanaatimiz ise hiç değişmemiştir” dedi.

  -"TÜSİAD'IN DÜNÜ VE BUGÜNÜNÜ GÖZLER ÖNÜNE SERECEĞİZ"

  Bahçeli TÜSİAD"ın açıklamasındaki “TÜSİAD bugüne kadar ülke çıkarlarını öne çıkaran, laiklik ve demokrasiyi ayrılmaz bir bütün olarak gören, Türkiye"yi çağdaşlaşma yolundan ayırmaya çalışanlara karşı duran tutumunu açık sözlülükle ve kararlılıkla sürdürmüştür” şeklindeki sözleri de hatırlatarak, açıklamasını şöyle sürdürdü:

  “Milliyetçi Hareket Partisi, bu sözler karşısında, TÜSİAD"ın dünü ve bugününün her yönüyle gözler önüne serilmesinin ve gelecekteki tutumunun da yakından izlenmesinin önemli ve gerekli olduğunu düşünmektedir. TÜSİAD gerçeği kamuoyumuz tarafından ancak bu şekilde daha iyi anlaşılacaktır. Bu konuda başlatılan geçmişe ve bugüne ayna tutma ve geleceği izleme çalışmamızın sonuçları aziz milletimizle paylaşılacaktır.”

  Vatan

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim