38 kişiye mezar olmuştu! Dündar Apartmanı davasında karar çıktı 38 kişiye mezar olmuştu! Dündar Apartmanı davasında karar çıktı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), 1 Mayıs'ta Taksim'e çıkmak için Beşiktaş'ta toplanan bir gruba müdahale eden polisin, olayı takip eden gazeteciler için "Basını süpürün" talimatı vermesine tepki gösterdi, sorumluların cezalandırılmasını istedi. Beşiktaş Barbaros Bulvarı'nda Taksim'e yürümek isteyen gruba yönelik polis müdahalesinde 23 kişi gözaltına alındı. Müdahaleyi görüntülemek isteyen muhabirler polisin "Basını süpür, biraz daha süpür" talimatıyla engellendi. 

TGC'den konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Türkiye'de basının demokrasinin vazgeçilmez bir parçası olduğunu anlayamayan kişi ve kurumlar, yurttaşların haber alma hakkını engellemek için gazetecilere yönelik sözlü ve fiziksel şiddeti tetikliyor. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde de bunun yeni bir örneğini yaşadık. Polisin Taksim’e çıkmak için Beşiktaş’ta toplanan kitleyi takip eden gazetecilere yönelik ‘süpürün’ emri verdiği, Saraçhane’deki kitleyi takip eden gazetecilere de biber gazı sıktığı ajansların ve televizyonların canlı yayınlarına yansıdı" denildi. 

Güvenlik güçlerinin görevinin gazetecileri engellemek değil, görevlerini yaparken can güvenliğini sağlamak olduğu vurgulanan açıklamada, "Gazetecilere yönelik ‘süpürün’ emrini veren, biber gazı sıkan kişileri ve bu anlayışı kınıyor, cezalandırılmalarını talep ediyoruz. Basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünün, bu ülkede her görüşten insanın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkının teminatı olduğunu hatırlatıyoruz" ifadeleri yer aldı.