Altın ve dolar yatırımı olanlar dikkat Altın ve dolar yatırımı olanlar dikkat

Uzman ekonomist için önemli olan noktalardan biri ters huni yöntemine dikkat etmek. Başaran sözlerine şu cümleler başladı.

'ÇOK GÜZEL KAR ELDE EDİLEBİLİR'

“Burada iki temel yöntem bulunmaktadır. İlk yöntem, benim her zaman söylediğim 'düşenin dostu olmaz' yöntemidir. Özellikle batmayacak kadar büyük şirketler, örneğin Türk Havayolları, Aselsan vb. ya da dünya çapındaki dev şirketler, bu tür kağıtlar çok düşük fiyatlara geldiğinde alınıp toplanırsa çok güzel kar elde edilebilir."

Mert Başaran ters piramit yöntemini ise şu cümlelerle açıkladı:

"Ters huni yöntem ise şu şekildedir: Eğer bir kağıdın değeri, örneğin 100 liradan 50'ye düşmüş ya da 60'a düşmüşse, o noktada paranızın yaklaşık %120'siyle alım yapabilirsiniz. Bu durumda, 100 lira ile almak istediğiniz kağıt için, riskli olduğunu düşünüyorsanız, 20 lira ile alım yapabilirsiniz. Eğer kağıt daha da düşerse, bunalıma girmemek için daha küçük bir miktarla işlem yapmış olursunuz."

'SAKIN BUNU YAPMAYIN'

Sonuncu adım olarak ise ünlü ekonomist Mert Başaran, kağıdın tam tersi yükselmesi durumunda alım yapılmaması gerektiğini söyledi. Başaran, “Ancak kağıt yükselmeye başladığında, örneğin 30 liradan aldığınız kağıt aniden 40 liraya yükseldiğinde, bir önceki alımınızın %20'si kadar daha alım yapabilirsiniz. Yani, eğer başlangıçta 100 lira ile 20 liralık alım yaptıysanız, kağıt %20 arttığında bir 20 lira daha alabilirsiniz, böylece toplamda 40 lira ile işlem yapmış olursunuz” dedi.