Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2023'te uygulanacak asgari ücreti belirlemek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ev sahipliğinde üçüncü kez toplandı. Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, "Asgari ücret teklifimiz 9 bin lira oldu" dedi.

Atalay, "20 gündür bizim hiçbir teklifimiz olmadı. Şimdi teklifimizi yukarıda Bakan Bey'e (Vedat Bilgin) söyledim, komisyona söyledim. Türk-İş'in resmi tekflifi 9 bin TL'dir. Verirlerse masaya oturur imzalarız, vermezlerse o meselenin içerisinde olmayız" diye konuştu.

İşveren tarafının tutumuyla ilgili soruya da yanıt veren Atalay, "İşverene sorun" dedi.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay / AATürk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay / AA

Bakan Soylu: Cumhuriyetin 100’üncü yılında bir tek terörist kalmayacak Bakan Soylu: Cumhuriyetin 100’üncü yılında bir tek terörist kalmayacak

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun, üçüncü toplantısı Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda gerçekleştirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndaki basına kapalı toplantıda, Hazine ve Maliye ile Ticaret bakanlıkları ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temsilcilerinden istenen ilave veriler görüşüldü.

İşçi ve işveren tarafının rakamlar üzerinden pazarlıklarını yürüttüğü toplantıda, yeni yılda geçerli olacak asgari ücret rakamının belirlenmesi bekleniyordu.

TİSK BAŞKANI AÇIKLAMA YAPMADI

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç ise asgari ücret toplantısı sonrası bir açıklama yapmadan Bakanlık'tan ayrıldı.

ASGARİ ÜCRET NET 5 BİN 500 LİRA

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 6 bin 471 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 5 bin 500 lira 35 kuruş olarak uygulanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 7 bin 603 lira 43 kuruş. Bunun 6 bin 471 lirasını brüt asgari ücret, 1003 lira 1 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 129 lira 42 kuruşunu işveren işsizlik sigorta primi oluşturuyor.