EMNİYET Genel Müdürlüğü (EGM) Interpol- Europol Daire Başkanlığı'nca kurulan özel ekip, nitelikli dolandırıcılık nedeniyle hakkında kırmızı bülten bulunan Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer'in de aralarında bulunduğu 7 suç örgütü firarisinin yurt dışında yakalanmasını sağladı. Ekip, yurt dışında yakalanan 84 suçlunun da bu yıl Türkiye'ye iade edilmesini gerçekleştirdi.

Türkiye, BM İnsani Gelişme Endeksi raporunda 191 ülke içinde 48. sırada yer aldı Türkiye, BM İnsani Gelişme Endeksi raporunda 191 ülke içinde 48. sırada yer aldı

EGM Interpol- Europol Daire Başkanlığı, yurt dışına firar eden suç örgütü liderleri ile diğer suçluların yakalanıp, Türkiye'ye iade edilmelerine ilişkin özel ekip oluşturdu. Dolandırıcılık, tehdit, yağma ve mafya tipi suç örgütlenmeleri liderlerinin yakalanması için kurulan ekip, bugüne kadar Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer, silahlı saldırı eylemlerinden aranan suç örgütü lideri Barış Boyun, 'Göl' çetesi lideri Volkan Reçber, yaralama, tehdit, yağma, iş yerine zarar verme, cinayet suçlarından aranan Binali Camgöz, 'Şirinler' suç örgütünün lideri 'Meks' lakaplı Mehmet Sabri Şirin ile yağma ve cinayet gibi birçok olayın faili olarak aranan suç örgütü lideri Serkan Kurtuluş ile yardımcısı Lider Camgöz'ün bulundukları ülkelerde yakalanmalarını sağladı.

FATİH ÖZER'İN İADE SÜRECİ DEVAM EDİYOR

20 Nisan 2021 tarihinde Arnavutluk'a kaçan ve hakkında kırmızı bülten çıkartılan kripto para uygulaması Thodex'in sahibi Faruk Fatih Özer, 30 Ağustos 2022 tarihinde Arnavutluk'un Flora şehrinde yakalandı. Türk Interpolü ile Arnavutluk polis teşkilatının etkin iş birliğinin ardından yakalanan Faruk Fatih Özer, şu anda Arnavutluk'ta tutuklu bulunuyor ve iade süreci devam ediyor.