• BIST 105.964
 • Altın 163,195
 • Dolar 3,9325
 • Euro 4,6364

  Türbanlı Öğrenciler Derste

  11.02.2008 14:41
  Üniversitelerde türban serbestisi getirmek amacıyla TBMM'de yapılan anayasa değişikliği, henüz Cumhurbaşkanı tarafından onaylanıp Resmi Gazete'de yayımlanmadan, Kocaeli Üniversitesi'ne bu sabah bazı öğrenciler derse türbanla girdi.
  Türbanlı Öğrenciler Derste
  Türbanlı Öğrenciler Derste Türbanlı Öğrenciler Derste Türbanlı Öğrenciler Derste

  Üniversitelerde türban serbestisi getirmek amacıyla TBMM'de yapılan anayasa değişikliği, henüz Cumhurbaşkanı tarafından onaylanıp Resmi Gazete'de yayımlanmadan, Kocaeli Üniversitesi'ne bu sabah bazı öğrenciler derse türbanla girdi. Kocaeli'yi, Çukurova ve Dicle Üniversitesi izledi.


  Bu öğretim döneminde öğrenci sayısı 50 bini aşan Kocaeli Üniversitesi"nin Umuttepe Kampusu'nda, sömestr tatilinin sona ermesiyle fazla yoğunluk olmamasına rağmen bazı fakültelerin öğrencileri üniversiteye geldi. Bazı türbancı öğrenciler kampus kapısına geldiklerinde, eskiden olduğu gibi türbanlarını çıkarmadan doğrudan içeriye girdi. Daha önce türbanla girişe izin vermeyen güvenlik görevlileri, müdahale edilmemesi talimatını aldıklarını söyleyerek, bu öğrencilere ses çıkarmadı.

  Sabah 10'dan fazla türbanlı öğrencinin girdiği Kocaeli Üniversitesi'nde, birçok türbanlı öğrencinin ise henüz anayasa değişikliğinin yasalaşmadığını dikkate alarak eskiden olduğu gibi türbanlarını çıkarıp, peruk ya da şapka takarak kampusa girdiği görüldü.

  REKTÖR: ENGELLEMEDE BULUNMADIK

  Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, anayasa değişikliğinin henüz Resmi Gazete'de yayımlanmamasına rağmen kampusa türbanla girmeye çalışanlara "ihtarcı" ve "engelleyici" davranış içinde bulunmadıklarını söyledi.

  Rektör Prof. Dr. Komsuoğlu, olayın sosyal bir konu olduğunu belirterek, şöyle dedi:

  “Türbanla girmeye çalışanlara engel olmuyoruz. Amacımız üniversite olarak öğrencilerin bölünmeden eğitime devam etmelerini sağlamak. Şu saate kadar kampus içine 10 kadar öğrencimizin girdiğini belirledik. Hiçbir engellemede bulunulmadı. Kocaeli Üniversitesi"nin Umuttepe Kampusu'nun dışında il ve ilçelerde 18 Meslek Yüksekokulu da var. Oralardaki durumu henüz bilmiyoruz. Bunun denetimi çok zor.”


  DİĞER ÜNİVERSİTESİTLERDE İZİN ÇIKMADI

  Kocaeli Üniversitesi'nin aldığı karardan sonra, üniversitelerde karışıklık yaşandı.

  Türbanın üniversitelerde serbest bırakılması için yapılan anayasa değişikliği henüz yürürlüğe girmeden Trakya Üniversitesi'ne türbanla girmek isteyen öğrencilere izin verilmedi. Bu öğrenciler eskiden olduğu gibi kapıda türbanlarını çıkartarak içeri girebildi.

  Trakya Üniversitesi'nde ikinci eğitim dönemi bu sabah başladı. Rektörlük, türbanı serbest bırakmak amacıyla yapılan anayasa değişikliği Çankaya Köşkü'nün onayından çıkıp Resmi Gazete'de yayımlanmadığı için, türbanlı girmek isteyenler olursa engelenmeleri için gerekli önlemleri aldı. Sabah bazı fakültelerdeki derslerine gelen bazı kız öğrenciler "türban serbest bırakıldı" diyerek başları kapalı içeri girmek istedi.

  Güvenlik görevlileri, eskiden olduğu gibi türbanlı öğrencileri içeriye almadı. Bunun üzerine kız öğrenciler yine türbanlarını çıkararak üniversiteye girebildi.

  Üniversitelerarası Kurul Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın'ın rektörlük yaptığı Akdeniz Üniversitesi'nde, anayasa değişikliği yürürlüğe girmediği için, türbanlı öğrencilere izin verilmedi. Başlarını örten kız öğrenciler türbanlarını çıkardıktan sonra kampusa girebildi.

  Birçok üniversitede olduğu gibi Akdeniz Üniversitesi'nde de ikinci öğretim dönemi bu sabah başladı. Türbanlı öğrencilerin eylem yapıp kampusa girmeye kalkışabileceği ihtimaline karşı, girişte özel güvenlik görevlilerinin yanında sivil polisler de önlem aldı. Üniversiteye türbanlı gelen öğrenciler, yine eskiden olduğu gibi başlarını açakarak ya da peruk takarak içeri girebildi.

  FOTOĞRAFININ ÇEKİLMESİNE KIZDI

  Burdur'daki Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde 2007- 2008 eğitim ve öğretim yılında ikinci dönem dersleri bu sabah başladı. Gelişmeleri izlemek için üniversite önüne giden gazeteciler, türbanlı öğrencilerin tepkisiyle karşılaştı.

  Eğitim Fakültesi'nde yüksek lisans yaptığı belirtilen Fadime Can adlı öğrenci, izinsiz fotoğrafının çekilmesine tepki gösterdi ve DHA muhabirinden kişilik hakkına saldırıldığı iddiasıyla şikayetçi oldu. Polis merkezinde şikayetinden vazgeçen Fadime Can, daha sonra üniversiteye türbanını çıkardıktan sonra girdi.

  Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi'nde (SDÜ) 2007- 2008 akademik yılının ikinci yarısı sakin başladı. Türbanlı kız öğrenciler, başlarını açarak okula girdi.

  Çoğu başka şehirlerde oturan SDÜ öğrencilerinin önemli bir bölümü henüz kente dönmediği için okula ilk gün az sayıda öğrenci geldi, türbanlı kız öğrenciler türbanlarını çıkararak okula girdi. İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Sarıkçıoğlu, türban serbestliğinin öğrenciler arasında bir sorun teşkil etmeyeceği görüşünü savundu. “Biz bu filmi daha önce de izlemiştik” diyen Prof. Dr. Sarıkçıoğlu, “1980"li yıllarda yine idari görevdeydim. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı'ydım. Yasaklar olduğu vakit başörtüsünden ceza alıp okuldan ayrılanlar olmuştu. Ama serbest bırakıldıktan sonra olay olmadı. Başörtülü ve başörtülü olmayanlar arasında kardeşlik duyguları hakimdi. Bugün de böyle olacak. Bu öğrenciler arasında yer teşkil etmeyecek diye düşünüyorum” diye konuştu.

  Erciyes Üniversitesi'nde de türbanlı öğrenciler, derslere başlarını açarak girdi.

  Erciyes Üniversitesi'ne bağlı fakülte, yüksek okul ve meslek yüksek okullarda, türban ile ilgili eski uygulama devam etti. Günün erken saatlerinden itibaren okullara gelen türbanlılar, her zaman olduğu gibi, okul giriş kapı yanlarında kendilerine ayrılan camlı ve aynalı bölümlere girerek, başlarını açtı. Üniversite yetkilileri, türban ile ilgili Anayasa değişikliğinin TBMM'de kabul edilmesine rağmen, değişikliğin Cumhurbaşkanlığı'nca onaylanıp, yürürlüğe girmemesi ve kendilerine yazılı bir belge ulaşmadığı sürece, eski uygulamanın devam edeceğini ifade etti.

  Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi'nde (AKÜ) türban uygulaması eskisi gibi sürüyor. Türbanlı öğrenciler, üniversiteye başlarını açarak girdi.

  AKÜ'de eğitim gören türbanlı kız öğrenciler, kampuslara daha önce olduğu gibi başlarını açarak girdi. Şehir merkezinde bulunan Ahmet Necdet Sezer, Ali Çetinkaya ve Ahmet Karahisari kampusları girişlerindeki kabinlere giren başörtülü öğrenciler, güvenlik noktalarına geldiklerinde başörtülerini çıkardı. AKÜ yetkilileri baş örtülü öğrencilerle ilgili kanuni uygulamanın henüz yürürlüğe girmediğini, yeni düzenleme yürürlüğe girene kadar mevcut uygulamanın sürdürüleceğini bildirdi.

  Zonguldak Karaelmas Üniversitesi'nde türbanlı öğrenciler, Anayasa değişikliği henüz yürürlüğe girmediği için derslere başlarını açarak girdi.

  Zonguldak Karaelmas Üniversitesi'nde yarı yıl tatili devam ederken, fakülte ve yüksekokullarda yıl sonu bitirme sınavları yapıldı. Merkez Kampusu'nda türbanlı öğrenciler, türbanlarını çıkararak sınavlara girdi. Rektör Prof. Dr. Bektaş Açıkgöz, üniversitelerinde türbanla ilgili bir sorununun olmadığını belirterek, “Türbanla ilgili bizim hiçbir sıkıntımız yok. Türbanlarını çıkartarak öğrencilerimiz derslerine ve sınavlarına giriyorlar. TBMM'den geçen anayasal düzenleme Resmi Gazete'de yayınlanmadı. Bu nedenle türban yasağı sürüyor” dedi.

  hürriyet
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim