• BIST 106.991
 • Altın 151,930
 • Dolar 3,6762
 • Euro 4,3196

  Türban serbest, şikayet suç

  12.02.2008 15:28
  Sınava türbanla girenleri şikayet eden 3 öğretmene soruşturma açıldı
  Türban serbest, şikayet suç
  Türban serbest, şikayet suç Türban serbest, şikayet suç Türban serbest, şikayet suç

  ANTALYA'nın Alanya İlçesi'nde Açık Lise sınavlarına türbanla girenleri rapor eden ve buna izin veren okul müdürleri hakkında suç duyurusunda bulunan Eğitim- Sen üyesi 3 öğretmen hakkında, Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü'nce soruşturma açıldı. Eğitim- Sen Alanya Temsilcisi Kemal Göl, "Biz şikayete konu olan müdürlerle ilgili ceza beklerken, kendimiz soruşturmalık olduk" dedi.

  Eğitim- Sen Alanya Temsilcisi ve Çıplaklı İlköğretim Okulu öğretmeni Kemal Göl ile Gönül Kemal Reisoğlu İlköğretim Okulu öğretmeni Hüseyin Çetin ve Alanya Anadolu Lisesi öğretmeni Ali Koca, 23- 24 Haziran 2007 tarihlerinde yapılan açık lise sınavına türbanlı öğrencilerin girdiğini tespit etti. Eğitim- Sen üyesi 3 öğretmen, buna izin veren İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Köseoğlu, Fevzi Alaattinoğlu Lisesi Müdürü Mustafa Koca, Alanya Lisesi Müdürü Adem Gökbelen ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Ramazan Katkıcı hakkında suç duyurusunda bulundu. Alanya Kaymakamlığı da İlçe Milli Eğitim Müdürü ve 3 okul müdürü hakkında soruşturma başlatmak üzere müfettiş istedi.

  Konuyu araştıran Milli Eğitim Müdürlüğü müfettişleri Fevzi Araz ve Selahattin Altaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü ve 3 okul müdürü hakkında yapılacak herhangi bir işlem olmadığına karar verdi. Müfettişler, iddiaların `ön inceleme yapılmasını gerektirecek nitelikte olmadığı' yönünde rapor hazırladı.

  Milli Eğitim Müdürlüğü müfettişleri Fevzi Araz ve Selahattin Altaş, Milli Eğitim Bakanlığı Açık öğretim Lisesi Yönetmeliği'nin 45'inci maddesindeki `Sınavlarda, kılık kıyafetin öğrencinin rahatlıkla tanınmasını sağlayacak şekilde sade ve temiz olması esastır' hükmü gereği kız öğrencilerin açık öğretim lisesi sınavlarına başları kapalı olarak girmesinde bir sakınca olmadığına karar verdi.

  Alanya Kaymakamlığı da müfettiş raporu doğrultusunda şikayetin işleme konulmaması yönünde karar aldı.

  TOPLU DİLEKÇE SUÇLAMASI

  Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü ise şikayetçi olan üç öğretmen için `toplu dilekçe verdikleri iddiasıyla' Valilik'ten soruşturma izni aldı. Türbanı rapor eden öğretmenler şimdi müfettiş soruşturmasından geçiyor.

  Eğitim- Sen Alanya Temsilcisi Kemal Göl, "Biz şikayete konu olan müdürlerle ilgili ceza beklerken, kendimiz soruşturmalık olduk" dedi. Üç öğretmen biraraya gelerek toplu dilekçe vermediklerini, Eğitim- Sen Alanya Temsilciliği yöneticileri olarak dilekçeyi verdiklerini kaydeden Kemal Göl, "Soruşturma onayında bizim Eğitim- Sen yönetim kurulu üyesi olduğumuzdan bahsedilmiyor. Sıradan üç öğretmenin toplu dilekçesi diye onay alınıyor. Amaç türbana olan toplumsal tepkiyi yok etmek, türbanlı eğitime karşı çıkan eğitimcilere gözdağı vermektir. Amaç türbana karşı çıkan insanları yıldırmaktır" diye konuştu.

  ÖĞRETMENLER KORKUTULUYOR

  Eğitim- Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Zeybek ise, "Bu olay bundan sonra olabilecekleri göstermesi açısıdan ilginç bir örnek" dedi.

  Uygulama ile öğretmenlere gözdağı verildiğini söyleyen Zeybek, "Bunu gören lise, ilköğretim okulu öğretmeni derse türbanlı giren öğrenciyi bile görmezden gelebilir. Aksi halde kendisinin cezalandırılacağını düşünebilir. Bunun bir adım ötesi lise ve ilköğretimde türbanın serbest olmasıdır" diye konuştu.
  DHA

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim