Düzensiz beslenme, stres, mevsim değişikliği, yanlış bakım uygulamaları gibi birçok neden cildin erken yaşlanmasına sebep olabilir. Özellikle cilde iyi gelen besinleri tüketmemek kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü artırır. Zamanla azalan kolajen üretimiyle birlikte de cildinizde yaşlanma belirtileri artar. Ancak doğru besinleri tüketerek cildinizin 10 yaş daha genç görünmesini sağlayabilirsiniz. Cildi gençleştiren besinleri Posta.com.tr okurları için derledik.

Beslenme düzeni ve cilt sağlığı doğrudan ilişkilidir. Cildinizde kolajen üretimini desteklemek ve cildinizi her zaman genç kalmasını istiyorsanız bazı besinleri mutlaka tüketmeniz gerekir.

Vitamin ve mineral kaynağı olan bu besinler cildin elastik yapısını korur, cildin kırışmasını ve sarkmasını engeller. Cildi adeta 10 yaş gençleştiren bu besinler ile aydınlık, canlı ve parlak bir cildiniz olabilir. Kolajen deposu besinleri merak ediyorsanız bu yazımıza mutlaka bir göz atın.

YOĞURT

Yoğurt içerisinde kalsiyum mineralini ve bağırsak sağlığı için yararlı bakterileri içerir.

Yoğurt yiyerek düzenli olarak aldığınız protein almış olursunuz. Her gün 1 kase yoğurt yemek cildi sıkılaştırır ve çizgilerin oluşmasını engeller. Yoğurt tüketerek cildinizin pürüzsüz ve canlı yapısını koruyabilirsiniz.

Anne, 3 yaşındaki kızını boğazını keserek öldürdü! Anne, 3 yaşındaki kızını boğazını keserek öldürdü!

KIRMIZI BİBER

Kırmızı biberin içerisinde bol miktarda C vitamini bulunur. C vitamini kolajen yapımını desteklediği için cilt sağlığı için önemli vitaminlerdendir.

Kırmızı biberi beslenme listenize ekleyerek 10 yaş birden gençleşebilirsiniz. Kolajen cildin dokusunu, elastikiyetini ve nemini dengeler. Kırmızı biber sayesinde cildinize kolajen depolayabilirsiniz.

YABAN MERSİNİ

Yaban mersini cilde gençlik aşılayan besinler arasında yer alır. Yaban mersini içerisindeki vitaminler sayesinde cildin sıkı ve genç görünmesine yardımcı olur.

Yaban mersini kolajen üretimini destekleyerek kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümü de azaltır.

Yaban mersini cilt dostudur ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için mutlaka tüketilmesi gerekir.

ISPANAK

Ispanak içerisinde bol miktarda A, C ve E vitaminleri barındırır. Tam bir vitamin deposu olan ıspanak kırışıklıklarla savaşır.

Yapılan araştırmalar da yeşil ve sarı renkli sebzeleri düzenli olarak tüketen kişilerin cildinin daha genç göründüğünü ortaya koyuyor. Ispanak tüketerek özellikle göz çevrenizin erken yaşlarda kırışmasını engelleyebilirsiniz.

AVOKADO

Avokado içerisinde çok güçlü antioksidanlar barındırır. Bu özelliği sayesinde cildi besleyerek her zaman genç kalmasına yardımcı olur.

A ve C vitaminleri açısından zengin bir meyve olan avokado, cilde doğal bir parlaklık kazandırır. Avokadoyu beslenme listenize ekleyerek kusursuz bir cilde sahip olabilirsiniz. Muhteşem bir nem kaynağı olan avokado, cilt bariyerinin güçlenmesine de yardımcı olur.