• BIST 101.849
 • Altın 259,118
 • Dolar 5,6360
 • Euro 6,3235

  Topuğunuzda çivi batar gibi ağrı varsa dikkat! Kalsiyum depolanması sonucu...

  17.04.2019 12:04
  Yanlış ayakkabı seçimi ve fazla kilo önce topuk ağrısına ardından da topuk dikenine neden oluyor! Peki topuk dikeni nasıl oluşur, belirtileri nelerdir? Topuk dikeni tedavi edilebilir mi? İşte tüm bilinmesi gerekenler...
  Topuğunuzda çivi batar gibi ağrı varsa dikkat! Kalsiyum depolanması sonucu...
  Topuğunuzda çivi batar gibi ağrı varsa dikkat! Kalsiyum depolanması sonucu... Topuğunuzda çivi batar gibi ağrı varsa dikkat! Kalsiyum depolanması sonucu... Topuğunuzda çivi batar gibi ağrı varsa dikkat! Kalsiyum depolanması sonucu...

  Topuk dikeni; topuk kemiğinin alt yüzünde kalsiyum depolanması sonucu çıkıntı oluşturan, ayak altındaki kasları örten zarın topuk altındaki yapışma yerinde ağrı ve hassasiyetle kendini göstererek zamanla yürümeyi kısıtlayan ciddi bir ortopedik sorundur.

  Tüm ortopedik sorunlarda olduğu gibi topuk dikeninde de erken teşhis ve uygun tedavinin öneminin altını çizen Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, gerek teşhiste gerekse tedavide dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:

  1-Eğer topuk altında çivi batmasına benzeyen ve zamanla şiddeti artan bir sıkıntınız varsa hemen bir uzmana danışın. Her türlü sağlık sorununda olduğu gibi bu durumda da erken teşhis tedaviyi kolaylaştırır.

  2-Topuk dikeni özellikle sabahları ilk ayağa kalkılmasını zorlaştırır ve ağrı sadece topukta değil, tüm ayak altında görülebilir. Yumuşak tabanlı terlikler giymek, bu ağrıların kötüleşmesini bir nebze durdurabilir.

  3-Ayak röntgeninde genellikle topuk altında bir çıkıntı oluşumu görülür ve operasyon olmadan bu çıkıntı tedavi edilemez. Ancak topuk dikeni vakalarının sadece yüzde 1'inde operasyona gidilir, vakalar genellikle ilaç ve fizik tedavi ile sağlıklarına kavuşurlar.

  4-Ciddi ağrılı durumlarda ağrı bölgesine enjeksiyon yapılabilir ve bu tedavi olayın şiddetine göre kalıcı ya da geçici bir rahatlama sağlayabilir.

  5-Kilo ve hareketsizlik pek çok ortopedik sorunda olduğu gibi olayın gidişatını olumsuz olarak etkiler. Uygun ayakkabı seçimi de çok önemlidir. Tabanı sert ve dar ayakkabılar, özellikle gün boyu ayakta çalışmak zorunda olan hastalarda ağrıyı katlanılması zor hale getirebilir.

  6-Masaj ve buz uygulamaları da topuktaki hassasiyeti azaltabilir. Ayak tabanı germe ve kuvvetlendirme egzersizleri de önemlidir. Bu egzersizlerden sonra mutlaka 15 dakikalık buz uygulaması yapılmalıdır.

  7-ESWT (şok dalga tedavisi) son yıllarda topuk dikeni tedavisinde en etkili yöntem olarak geliştirilmiştir. Hastaların anlayışlarının aksine bu tedavi topuktaki sivrileşmeyi kırmaz ama bölgenin kanlanması için gerekli ortamı oluşturur.

  8-Yürüme analizi sonucu kişiye özel yapılan tabanlıklar, hem olayın seyrinin kötüleşmesini durdurmada hem de tekrarlamasını engellemede en etkili yöntemlerdendir.

  Kaynak: Haber Kaynağı
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim