• BIST 107.923
 • Altın 152,674
 • Dolar 3,7140
 • Euro 4,3692

  Tiryakinin son umudu da gitti

  28.07.2009 09:54
  Sigara yasağında İspanya modeli kesinlikle uygulanmayacak
  Tiryakinin son umudu da gitti
  Tiryakinin son umudu da gitti Tiryakinin son umudu da gitti Tiryakinin son umudu da gitti

  TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl, "Sigara yasağının kapsamının genişletilmesinde halkımızın büyük bir kabuliyet ve memnuniyet oranı var. Bu oran sigara içenlerde de yüksek, içmeyenlerde de" dedi. Erdöl, yasağın kısmen gevşetilmesi ya da sigaralı alan uygulamasının gelmesinin de söz konusu olmadığını açıladı.

  Erdöl, "özgürlüklerin genişlemesi" olarak nitelendirdiği sigara yasağının genişletilmesinin üzerinden 10 gün geçtiğini hatırlatarak, "Halkımızın büyük bir kabuliyet ve memnuniyet oranı var. Sigara içenlerde de bu oran yüksek, içmeyenlerde de yüksek. Bunun yüzde 95'lerin üzerinde olduğunu görüyoruz. İnşallah sorunsuz bir şekilde dumansız hava sahası devam edecek" dedi. Erdöl, "Geldiğimiz noktada insanlar birbirine saygılı, sigara içen dışarıda sigarasını içiyor. İçeride, kapalı ortamlarda kimse sigara içmiyor. Nadir ihlallere ait bilgiler geliyor bize. Bu çok büyük mutluluk verici. Bu belki de toplum sağlığı bakımından en büyük sağlık projesi" diye konuştu.

  "SEMERELERİNİ BİRKAÇ YIL SONRA GÖRECEĞİZ"

  Erdöl, kapsamı genişletilen uygulamanın semerelerinin birkaç yıl sonra görüleceğini dile getirerek, şunları söyledi: "Yaklaşık 1 yıl sonra kalp ve astım hastalarında, astımlı bebeklerin krize girme sayılarında, kalp krizlerinde, bundan ölen insanların sayısında azalma göreceğiz. Yaklaşık 10 yıl sonra kanserlerde ciddi bir azalma göreceğiz. Onun için bu bir 'topluma sağlık aşısı'. Bunu halkımızın kabul etmemesi halinde yapacağımız bir şey olmaz ama halk kabul ettiği zaman büyük mutluluk duyuyorsunuz. Örneğin otobüslerde ciddi bir denetleme yok ama hiçbir otobüste sigara içilmiyor. Neden, halk kabul ediyor bunu. Halkın kabuliyeti esas. Kahvehanelerde, lokantalarda, alışveriş merkezlerinde de insanlar gönül rızasıyla bu uygulamayı kabul ettikleri takdirde ki öyle oluyor, bu iş yürüyecek. Bundan da toplumumuzun hepsi karlı çıkacak." Bugün gelinen bu noktayı baştan beri planladıklarını anlatan Erdöl, her şeyin bu plan dahilinde sürdüğünü vurgulayarak, şöyle devam etti: "Ama hedefe ulaşıp ulaşamadığımızı ancak 1 yıl sonra göreceğiz. Planladığımız hedef doğrultusunda gayet iyi gidiyor. Çünkü kanun 2008 Ocak ayında çıktı ama 2003'ten beri hazırlığını yaptığım bir kanundu. Hazırlayan ilk imza sahibiyim, hazırlayan kişiyim. Ama sayın Başbakanımızın çok kararlı tutumu, Sağlık Bakanımızın kararlı tutumu olmasa zaten olmazdı bu. Sayın Başbakan 'Terörden beter' diyerek sigarayı çok ciddi bir toplumsal sıkıntı veren durum olarak ilan etti."

  Erdöl, yılbaşından itibaren sigara paketlerine yazıların yanı sıra, neden olduğu zararları gösteren resim ve şekillerin koyulacağını vurguladı.

  'İSPANYA MODELİNİN UYGULANMASI SÖZ KONUSU DEĞİL"

  Komisyon Başkanı Erdöl, kamuoyunda "İspanya modeli" olarak bilinen ve kapalı alanlarda "sigara içme alanı" oluşturma sistemine dayanan modelin Türkiye'de uygulanmasının söz konusu olmadığını ifade ederek, şunları kaydetti: "Öyle bir şey olamaz. İspanya modeli hiç uygulanamayan bir model. Diyelim ki bir kahvehaneye siz bir bölüm yapacaksınız. Klima getireceksiniz filan. Karşılığında ciddi bir kanser riskini azaltmanız söz konusu olmayacak. Sadece göstermelik bir şey yapmış olacaksınız ve bundan da binlerce kahveciye bir mali yük gelecek, bölme masrafı, klima masrafı, filan. Orada çalışan veya gidip, gelen insanların kanser, kalp hastalığı veya felç olma riskini doğru dürüst azaltmayan ilave masraflar getirmiş olacaksınız. Böyle bir masrafın olmasını Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) istemiyor, biz de istemiyoruz. Dolayısıyla öyle bir planımız yok."

  Diğer Haberler
 • Aydın'da Cezaevi Firarileri Yakalandı24 Ekim 2017 Salı 10:00
 • Aydın'daki Terör Örgütü Operasyonunda Sıcak Gelişme!24 Ekim 2017 Salı 09:45
 • Sultanhisar'daki Kazada Ölenler Defnedildi24 Ekim 2017 Salı 09:25
 • Uğur Soğutma'ya gelen kayyumun ilk işi bu oldu24 Ekim 2017 Salı 08:00
 • Kuyulu’da ezberleri bozan yepyeni bir proje23 Ekim 2017 Pazartesi 23:59
 • Efece23 Ekim 2017 Pazartesi 23:57
 • Perde Arkası23 Ekim 2017 Pazartesi 23:56
 • İstanbul'dan Mektuplar23 Ekim 2017 Pazartesi 23:55
 • Söke'de Zehir Taciri Damdan Düşüp Polise Yakalandı23 Ekim 2017 Pazartesi 18:48
 • Köşk 100. Yıl Atatürk Ortaokulu’nda Aşure Etkinliği23 Ekim 2017 Pazartesi 16:27
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim