Amasya'da yollar göle döndü, ev ve iş yerlerini su bastı Amasya'da yollar göle döndü, ev ve iş yerlerini su bastı

İki bacağında doğuştan dolaşım bozukluğu olan Romanya’da yaşayan Andrea Timeea Mitrea, 14 yaşında lenfödem hastası oldu. Hastalığı zamanla ilerledi; ayakları şişti, yürüyememeye başladı. Fil hastalığına doğru ilerleyen durumu nedeniyle ailesi, Romanya, Almanya, Fransa ve Amerika’da uzmanlarla görüştü. Lenf bezi nakli gerekiyordu ama sorun her iki bacakta da olduğu için kimse bu ameliyata yanaşmadı. Aile sonunda Prof. Dr. Mehmet Veli Karaaltın’a ulaştı.

DÜNYADA İLK VAKA

Nisan ayında gerçekleştirilen 15 saatlik ameliyatla Andrea’nın boyun bölgesinden, her iki bacağına 6 seviyeli lenf bezi nakli gerçekleştirildi. Daha önce 3 adet lenf bezi nakliyle bir ilke imza atan Prof. Dr. Karaaltın, Andrea’nın ameliyatıyla bu alanda rekora ulaştıklarını söyledi ve bu açıdan dünyadaki ilk vaka olan Mitrea’nın literatüre gireceğini aktardı. Son kontrolleri için doktoruna gelen Andrea ise topuklu ayakkabıyı giyme hayaline kavuşacağı için çok mutlu olduğunu söyledi.

ALTIN STANDART

Andrea'nın ameliyatı için "Aynı anda 6 seviye ameliyatla her iki boyundan üçer lenf bezini her iki ayağına naklettik" diyen Prof. Dr. Karaaltın, "Bu hastaları ne kadar erken yakalarsak sonuçlar çok daha iyi oluyor. Lenf nodu transferi ve lenfatik şant dediğimiz by-pass, şu anda bu hastalardaki altın standarttır" dedi.