Enflasyon rakamlarındaki artışa dikkat çekerek, bu durumdan en çok ta esnafın etkilediğini vurgulayan TESK Başkanı Bendevi Palandöken, esnafın sattığı malın yerine yenisini aynı fiyata alamadığını dile getirerek, tasarruf paketiyle harcamaların da azalacağını ve esnafın ödemelerini zamanında yapamayacağına dikkat çekti. Bu neden dolayı esnaf ile vatandaşlar için bir yapılandırma paketinin gündeme gelmesi gerektiğinin altını çizdi.

Palandöken, kamuda tasarruf paketinin açıklamasının ardından ortaya çıkacak sorunlara dikkat çekerek şu açıklamalarda bulundu;

Kamuda tasarruf paketi kapsamında, vergi gelirlerini artıracak çalışmalar yapıldığına dikkat çeken TESK Başkanı, vergi artışı yapılsa bile vergi gelirleri artmayabiliyor diyerek “Tahakkuk eden her 100 TL’lik verginin 15-20 TL’si ödenemiyor. Durum böyle olunca da bir yandan tahsilatı azalıyor diğer yandan esnafın borcu artıyor” dedi.

Palandöken, son çıkarılan, Yapılandırma Kanunu ile 2023 yılı sonuna kadar 156 milyar TL tahsil edildiğine dikkat çekerek, şu ana kadar kesinleştiği halde ödenmeyen borçlar tahsil edilirse yeni bir vergi artışına gerek kalmayacağını dile getirdi.

Yapılandırma gelmesi ile birlikte, “Hem bütçe açığı azalır hem de esnaf borcundan kurtulur.” Diyen Palandöken, “Vatandaşlar, fiyat artışının nedeni olarak esnafa tepki gösteriyor. Halbuki maliyeti artan esnaf sadece artan maliyetini fiyatlara yansıtıyor. Bu durum da müşterisi azalıyor. Yansıtmazsa zarar ediyor. Böyle bir ortamdayken, yeni bir vergi artışı daha çok sorunlara neden olabilir. Bu nedenden dolayı da uzun vadeli ve faizsiz yeni bir yapılandırma yapılırsa sonuçları daha olumlu olacaktır. Yapılandırma sonrasında vatandaşlar tüm borçlardan kurtularak, piyasaya, çarşıya ve pazara hareketlilik canlanmasına katkı sağlayacak.” Dedi.

İletişim Başkanlığı harekete geçti: Diamond Tema'ya soruşturma, programa erişim engeli talep edildi İletişim Başkanlığı harekete geçti: Diamond Tema'ya soruşturma, programa erişim engeli talep edildi

Tüm vergi cezaları, Trafik, askerlik, nüfus, köprü, otoyol kaçak geçiş cezaları, Adli para cezaları, İdari para cezaları, Öğrenim kredisi borçları, Destekleme primi borçlar, GSS borçlarına yapılandırma gelmesi bekleniyor. (Şuan gündemde böyle bir konu bulunmaktadır.)