Teknoloji şirketlerinin de gündeminde olan artan enerji ve hammadde maliyetleri ve durgunluk korkuları, işten çıkarmaların en büyük gerekçesi olarak gösteriliyor. ABD’de Blind tarafından yapılan bir ankete göre, her 10 teknoloji çalışanından yaklaşık yedisi iş güvenliği konusunda bir yıl öncesine göre daha az güvende hissettiklerini söylüyor.

ÇIKARILANLAR 100 BİNİ AŞTI

Bakanlık harekete geçti! Sıfır otomobil satıcılarına araştırma ve inceleme Bakanlık harekete geçti! Sıfır otomobil satıcılarına araştırma ve inceleme

Layoffs.fyi’ye göre, 2022 yılında şimdiye kadar işten çıkarılan teknoloji çalışanlarının sayısı 100 bini aştı. Şirketlerden gelen açıklamalar da önümüzdeki dönemde bu endişelerin azalmasından ziyade artacağını gösteriyor. Blind’ın anketine katılanların yaklaşık yüzde 68’i bir yıl öncesine göre daha az güvende hissettiklerini belirtti. Blind’ın, geçtiğimiz haziran ayında düzenlediği benzer bir ankete katılan yaklaşık 7 bin profesyonelden yüzde 53’ü bir yıl öncesine kıyasla iş güvenliği konusunda daha az güvende hissettiklerini belirtmişti.