banner4
banner23

Yenipazar'da develer yüksekokul için güreşti

Ege, Marmara ve Akdeniz Bölgesinden gelen 120 pehlivan devesinin mücadele ettiği güreşler Yenipazar Meslek Yüksek Okulu ek binası inşaatı için düzenlendi.

Yenipazar'da develer yüksekokul için güreşti
banner19

Düzenlenen güreşe ise Türk Hava Kurumu’nun düzenlediği Yamaç Paraşütü ve ellerinin ojesiyle Deve güreştiren üniversite öğrencisi Merve Taşkın damga vurdu.
1930’lu yıllardan itibaren Yenipazar’da düzenlenen ve Yenipazar Belediyesince bu yıl 28.’si yapılan deve güreşi şenlikleri, öğrenci sayısı giderek artan ilçedeki Meslek Yüksek Okuluna ek bina yapımı için düzenlendi. Yenipazar Belediye Başkanı M.Yüsran Erden’in ev sahipliğinde 28. kez gerçekleştirilen deve güreşlerine Yenipazar Kaymakamı Ünal Kılınarslan, CHP’li Belediye Başkanlarından Bozdoğan Belediye Başkanı S.Tümer Apaydın ve Kuyucak Belediye Başkanı A.Ulvi Akoğlu ile çok sayıda davetli katıldı. Yenipazar’ın 1 kilometre dışında yer alan ve doğal yapısı ile develerin rahatça güreşebilecekleri, güreş severlerin de rahatlıkla güreşleri izleyebilecekleri bir alanda gerçekleştirilen deve güreşlerinde bu yıl 120 güreşçi deve mücadele etti. Yaklaşık 5 bin kişinin izlediği deve güreşlerinde kupa ile çok sayıda halı verildi.
“GELİRİ MYO EK BİNASI İNŞAATI İÇİN HARCAYACAĞIZ”
1930’lu yıllardan beri Deve Güreşi festivallerinin yapıldığını ve bu güreşlerde develerin sakatlanmaması veya zarar görmemesi için yoğun çaba sarf ettiklerini ifade eden Yenipazar Belediye Başkanı M.Yüsran Erden; “Bizim toplumumuzu besleyen kültür önemli damarlarından birisi Yörük’tür. Yörükler bildiğiniz gibi hem göçebe oldukları için hem de develer ticari olarak kullanıldığı için eskiden deve katarlarının konakladıkları yerlerde deve sahipleri hem eğlence için hem de iddia için develeri güreştirirlermiş. Bu olay zamanla etkinlik haline geldi. Baktığımız zamanda bunun aynı zamanda kış pikniği olduğunu düşünüyoruz. Geçtiğimiz 3 gün önce kar yağarken bugün ise hava güneşli bir bahar havasında bunun şansımız olduğunu düşünüyoruz. Güreşlerimiz 1930 yılından beri 28. kez yapılıyor. Aralarda hava şartları veya imkânsızlıklardan dolayı yapılamamış ama şuan her yıl geleneksel olarak yapıyoruz. Şuan ki mevcut arenamızda 4 yıldır güreşler yapıyoruz. Son yıllarda giderler zor karşılanıyor ama güreşlerden elde edilen gelir giderlerden fazla olursa onu da Meslek Yüksek Okulumuzun ek binası inşaatı için harcayacağız. Ayrıca Deve güreşleri İspanya’da yapılan Boğa güreşlerinden farklıdır. Bizlerde hayvanlara eziyet yoktur veya onları öldürme, Develerin hırpalanmaması ve zarar görmemesi için çok önemli müdahaleler vardır yani hayvan hakları bakımından da sorun yoktur” dedi.
ELLERİ OJELİ AMA DEVE GÜREŞTİRİYOR

Yenipazar’da düzenlenen deve güreşlerinde ise en çok dikkati ellerinde ojesi uzun saçları ve düzgün fiziğiyle arenada gezinen ve devesine seslenen 21 yaşındaki üniversite öğrencisi genç bayan çekti. 12.20120205145203.jpgKüçük Ağa isimli devenin sahibi Yenipazar MYO Bankacılık bölümü öğrencisi Merve Taşkın, babasının deve merakının kendisine de geçtiğini ifade ederek; “Babamın eskiden beri develere ve deve güreşlerine merakı vardı. Bu nedenle bende kendisi ile küçük yaştan itibaren güreşleri izlemeye gidiyordum. 6 yıl önce Babamın Küçük Ağa’yı almasının ardından bende sevgi ve merakla onunla ilgilenmeye ve güreşlerine katılmaya başladım. Bu yıl Aralık ayından itibaren onlarca güreşe katıldım. Küçük Ağa nereye bende oraya gidiyorum. Şuanda Yenipazar Meslek Yüksek Okulu’nda Bankacılık Bölümü okuyorum. Okulu bitirince de muhtemelen Bankacı olacağım ama güreşlerden kopmayacağım” dedi. Kızının Deve’ye sevgisinin kendisinden fazla olduğunu söyleyen baba Ercan Taşkın ise; “6 yıl önce 17 Bin TL’ye aldığım Küçük Ağa’ya sevgimizi veriyoruz. Onu başarılı kılanda sanırım bu. Ben kendimin develeri çok sevdiğimi sanıyordum ama kızım benden daha çok sevdiğini gördüm. Devemizin gerek beslenmesi, gerekse güreşlere hazırlanmasında kızım yardımcı oluyor. Çoğu kız çocuğu deveden korkarken o hem üniversite okuyor hem de devemize bakıyor” dedi.

10.20120205145417.jpg “THK YAMAÇ PARAŞÜTÜ İLE MİSAFİRLERİ SELAMLADI”
Türk Hava Kurumu(THK) Yenipazar Şubesi tarafından Deve Güreşi şenliğine renk katmak ve THK’yı tanıtmak amacıyla Genel Merkezi tarafından görevlendirilen THK Eskişehir İnönü Eğitim Merkezi Başkanlığından gelen 3 kişilik ekip güreşlere verilen öğle yemeği molasında 30 dakika boyunca gösteri sundu. Motorlu Yamaç Paraşütü pilotu Cenk Uygun’un kullandığı paraşüttün altına aslın pankart ile de güreşleri izlemeye gelen misafirler ‘Yenipazar’a Hoş geldiniz’ yazılı pankart ile selamlandı.
Güreşlerde seyirci ve hakemlerin beğenisini kazanan develer ise sahiplerine kupa kazandırdı. Kupa kazanan develerin sahiplerine ise kupalarını Yenipazar Belediye Başkanı M.Yüsran Erden başta olmak üzere protokol üyeleri tarafından verildi.

11.20120205145255.jpg

09.20120205145310.jpg

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2012, 14:54