banner4

Yağışlar üreticiyi sevindirdi

Geçen yıllarda kuraklıkla mücadele eden ve barajlarda su birikmemesi nedeniyle sıkıntılı günler yaşayan Aydın çiftçisi bu yıl gerçekleşen yağışlarla birlikte rahat bir nefes aldı.

Yağışlar üreticiyi sevindirdi
banner8

Geçen yıllarda kuraklıkla mücadele eden ve barajlarda su birikmemesi nedeniyle sıkıntılı günler yaşayan Aydın çiftçisi bu yıl gerçekleşen yağışlarla birlikte rahat bir nefes aldı. Aydın"da barajlarda şu an itibariyle 782.6 milyon metreküp su biriktiği ve Kemer Barajı"ndan su salınarak elektrik üretimine başlandığı bildirildi.
Aydın tarımının 2008 yılı sonu itibariyle en büyük sorunlarından birinin susuzluk olduğunu ve bu yıl gerçekleşen yağışlarla birlikte bu sorunun çözüldüğünü ifade eden Aydın Ziraat Odası Meclis Başkanı Nuri Çayırlı, yağışların bu şekilde devam etmesi ve Çine Barajı"nın tamamlanmasıyla Aydın tarımında "susuzluk" sorununun kökten çözüleceğine inandığını kaydetti.
Aydın"da son yılların en fazla yağışının gerçekleştiğini ve geçen ay itibariyle uzun yıllar ortalamasının üzerinde yağış gerçekleştiğini kaydeden Aydın Ziraat Odası Meclis Başkanı Nuri Çayırlı, “Bu yıl sorunsuz bir sulama sezonu geçireceğimize inanıyoruz” dedi.
Aydın Ziraat Odası İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı"nda koordinasyon kurulu üyelerine ve basın mensuplarına bilgiler veren Aydın Ziraat Odası Meclis Başkanı Nuri Çayırlı “Dsi 21. Bölge Müdürlüğü"nce tutulan kayıtlara göre şu an itibariyle Aydın"daki barajlarımızdaki su miktarı 782.6 milyon metreküpe ulaştı. Şu anda Kemer Barajı"nda yüzde 94 doluluk seviyesi ile 393 milyon metreküp su bulunuyor, geçen yıl aynı tarihte Kemer Barajı"nın doluluk oranı yüzde 56 seviyesindeydi. Adıgüzel Barajı"nda yüzde 35 doluluk oranı ile 385 milyon metreküp su bulunuyor, bu barajın geçen yıl aynı günkü doluluk oranı yüzde 22 seviyesindeydi. Topçam Barajı"nda yüzde 78 doluluk oranı ile 76 milyon metreküp su bulunuyor, geçen yıl bu barajın doluluk oranı ise yüzde 33 idi. Yaylakavak Barajında ise yüzde 90 doluluk oranı ile 28.6 milyon metreküp su bulunuyor, bu barajın da geçen yılki doluluk oranı yüzde 78 idi. Sonuç itibariyle Aydın"da tarımsal sulama açısından 2009 yılının sorunsuz geçeceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2009, 09:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER