banner158
banner218

Xiaomi, Huawei ve Oppo adeta pazardan silindi!

Xiaomi, Huawei ve Oppo adeta pazardan silindi!
banner216


2020’nin ikinci çeyreğinde büyük başarı gösteren Çinli üreticiler adeta global pazarı domine etmişlerdi. Huawei, ABD’nin tüm engellemelerine karşın akıllı telefon pazarının en çok telefon sevkiyatı gerçekleştiren ismi olmuş ve Samsung’u geride bırakmayı başarmıştı.

2020’nin ikinci çeyreğinde Huawei zirvede yer alırken, Samsung 2. Apple 3. Xiaomi 4. Oppo ise 5. sırada yer almıştı. Fakat ABD pazarına baktığımızda global pazardan bağımsız ve alakasız bir sıralama ile karşılaşıyoruz.

Global pazarda adeta fırtınalar estiren Çinli üreticiler ABD pazarında ise yokları oynuyor. Zira Canalys tarafından yayınlanan verilere göre, ABD’de 2020’nin ikinci çeyreğinde en çok telefon sevkiyatı gerçekleştiren ilk 5 şirket arasında Huawei, Xiaomi ve Oppo yer almıyor.Aslında Huawei’nin bu listede yer almaması çok büyük bir sürpriz değil. Lakin son dönemde önemli atılımlar yapan Oppo ve Xiaomi’nin ilk 5 içinde yer almasını beklerdik.

ABD’de ilk 5 içerisinde giren Çinli üreticiler ise Lenovo ve TCL olmuş. Son dönemde yokları oynayan LG ise yüzde 11’lik pazar payı ile 3. Sırada yer alıyor.

Zirvede ise beklenildiği üzere yüzde 47.1’lik pay ile Apple yer alıyor. Samsung ise yüzde 23.2’lik pay ile 2. Sıradaki yerini ABD’de de korumuş durumda.