banner339
banner313

Xiaomi Avrupa pazarında artık lider!

Avrupa ikinci çeyrek akıllı telefon satış rakamları açıklandı ve Xiaomi liderliği yakaladı. Şirket pazarın dörtte birinden fazlasına hâkim oldu! İşte Xiaomi'nin önlenemez yükselişi!

Xiaomi Avrupa pazarında artık lider!
banner401
banner427


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Teknoloji sektörü bir dizi akıllı telefon satış mağazasının kapanmasını ve satışların azalmasını tetikleyen korona virüsün etkisinden yavaş yavaş toparlanıyor. Akıllı telefon pazarındaki toparlanmanın, ekonomik toparlanmanın devamından, eskiyen cihazlara sahip tüketicilerden gelen yeni taleplerden ve cazip fiyatlı 5G cihazlarından kaynaklandığı açıklandı.

Strategy Analytics, bu yılın ikinci çeyreğinde Avrupa akıllı telefon pazarına ilişkin istatistikleri yayınladı. Çinli Xiaomi şirketinin önde gelen tedarikçiler sıralamasında ilk kez en üst sırayı aldığı bildirildi.

Nisan ayından haziran ayına kadar olan dönemde Avrupa'da akıllı telefon sevkiyatları yaklaşık 50,1 milyon adet olarak gerçekleşti. Bu rakam geçen yılki sonuca kıyasla yüzde 14,4 daha fazla olarak gerçekleşti.İkinci çeyreğin en önemli özelliği, Xiaomi'nin ilk kez sevkiyat açısından bir numaralı satıcı olarak ortaya çıkması oldu. Xiaomi, uzun süredir lider olan Samsung'u yerinden etmek için kıtaya neredeyse 13 milyon adet cihaz gönderdi. Xiaomi, diğerlerinin yanı sıra Rusya, Ukrayna, İspanya ve İtalya'da büyük başarılar elde etti. Mi ve Redmi serisi zengin, değerli akıllı telefonlar için istekli müşteriler oluşturdu.

Xiaomi, Avrupa akıllı telefon pazarının yaklaşık dörtte birini ele geçirdi ve satış rakamı yüzde 25,3 olarak yeni bir rekor kırdı. Yıllık bazda şirketin cihazlarına olan talep yüzde 67,1 artarak 12,7 milyon adet oldu.İkinci sırada yüzde 24,0'lük pazar payıyla Güney Koreli teknoloji devi Samsung yer alıyor. Bir diğer teknoloji devi Apple ise sektörün yüzde 19,2'sini kontrol ederek üçüncü sırayı kapatıyor.

Avrupa pazarında ilk beşteki en yüksek büyüme oranları Çinli Oppo ve Realme tarafından gerçekleştirildi. Oppo yıllık yüzde 180 ve Realme yıllık yüzde 1800 büyüme gösterdi. Sonuç olarak, bu şirketlerden Oppo’nun pazar payı yüzde 5,6 olurken, Realme’nin pazar payı yüzde 3,8 oldu. Avrupa pazarındaki diğer tüm akıllı telefon tedarikçileri toplamda yüzde 22,2'ye sahip.
banner218