banner158

Vatandaş camide uyudu

Türkiye’nin en sıcak illeri arasında yer alan Aydın’daki camiler Ramazan ayının gelmesiyle namaz vakitlerinde ibadet edenlerle namaz vakitlerinin dışında ise uyuyanlarla dolup taşıyor.

Vatandaş camide uyudu

Yaklaşık 5 asırlık tarihi camilerin, mimari yapıları, kalın duvarları ve hava sirkülasyonu nedeni ile serin olduğu belirtildi. Namaz saatlerinde ibadetlerini yapan vatandaşlar, aşırı sıcakta oruçlu olarak dışarı çıkmamak için bir sonraki namaz vaktini camide şekerleme yaparak bekliyorlar. Tamamı tarihi ve taş yapı olan camilerin çok serin olduğunu belirten vatandaşlar bu şekilde iftar saatine daha rahat eriştiklerini belirttiler.
Bey Cami Avlusunda namaz vaktinin gelmesini bekleyen Nejat Korkmaz isimli vatandaş, Aydın"da havaların çok sıcak olduğunu namaz vaktine kadar cami avlusunda vakit geçirerek orucun birinci gününü tamamlamaya çalıştığını söyledi. Oruç tutarken, vakit geçirmek için bir yerlere gidip oturamadığını kaydeden Cengiz, “Aydın"da havalar çok sıcak. Bir de insan oruç olunca sıcaklık insanı daha da çok etkiliyor. Ben de bu sıcakta kendimi Allah"ın evine attım. Camiler normal yerlere göre çok daha serin oluyor. Namazı kıldıktan sonra işlerime bakacağım” dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2010, 13:23
banner192