banner116
banner92

Söke Belediyesi'nde tedbir

Söke Belediyesi tarafından Şubat ayında meydana gelen heyelan bölgesinde yeni kaymaların olmasını önlemek içim çalışmalara başlandı.

Söke Belediyesi'nde tedbir
banner94
banner26

Söke"de Alfa Kooperatifi ve çevresinde geçtiğimiz Şubat ayında meydana gelen heyelan sonrasında Söke Belediyesi tarafından jeolojik ve jeoteknik etüt çalışmaları yapılmış konu daha sonra Aydın Valiliği kanalı ile Ankara Afet İşleri ve Acil Durum Başkanlığı"na taşınmıştı. Heyelanın meydana geldiği bölge için Aydın İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından hazırlanan 10 Mart 2010 tarihli raporda önerilen tedbir uygulamaları Söke Belediyesi tarafından yerine getirilmeye başlandı.
Aydın İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü"nün meydana gelen heyelan ile ilgili olarak hazırladığı raporun öneriler kısmında sızıntı ve yağış sularının aktığı yerlerde zeminde su sızmasını önleyici tedbirlerin alınması ve parke olan yol kaplamasının asfalta dönüştürülmesi gerektiği belirtilmişti. Bunun üzerine çalışma başlatan Söke Belediyesi işe beton su kanalı yapım çalışmaları ile başladı. Heyelandan etkilenen Şakayık Sokak"ta bulunan toprak kanal, beton kanala dönüştürülüyor. Yapılan kanal ile bölgede bulunan yapıların arkasında bulunan dağdan süzülen suların kanalda toplanarak sağlıklı şekilde tahliyesi sağlanacak. Beton kanal çalışması sonrasında heyelan bölgesinde parke olan yol zemin kaplaması da asfalta dönüştürülecek.
Bölgede yapılması gereken fore kazık istinatların bedelinin belediye bütçesini aşıyor olması nedeniyle konunun 15 Nisan 2010 tarihinde Valilik kanalıyla Ankara"ya taşındığını belirten Söke Belediyesi Fen İşleri Müdürü Yüksel Ertercan; o günden bu yana bir gelişme olmaması nedeniyle belediye olarak harekete geçtiklerini söyledi. Yüksel Ertercan; “Aydın İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü"nün raporunda belirtilen önerileri yerine getiriyoruz. Heyelan bölgesinde alınması gereken tedbirleri arttırıyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2010, 14:08
banner118