banner274

Özcan'dan, Coş'a destek

Aydın İl Genel Meclisi’nin AK Parti’li üyesi Kenan Özcan, Vali Hüseyin Avni Coş’u eleştiren İl Genel Meclisi Başkanı Akan Evren ile CHP ve MHP’li üyelere tepki gösterdi.

Özcan'dan, Coş'a destek

CHP ve MHP"li İl Genel Meclisi üyelerinin köy yardımlarını politik çıkar konusu yapmaya kalkınca seviyenin düştüğünü iddia eden Sökeli İl Genel Meclisi Kenan Özcan, yaşanan süreçte Vali Coş"un eleştirildiği ve köylere yardımların sadece CHP ve MHP"li üyeler tarafından sağlandığını gibi gerçekle ilgisi olamayan iddiaların ortaya atıldığını savundu.
İl Genel Meclisi üyeleriyle başlayan tartışmaya son olarak İl Genel Meclisi Başkanı Akan Evren"in de katıldığını anımsatan Özcan, “Akan Evren Bey; "Aydın halkının 548 bin 570 oyuyla seçilmiş İl Genel Meclisi üyeleri de Sayın Valimizin memuru değildir ve görevlerinin bilincindedir. İl Genel Meclisi Üyelerinin tek hedefi birlik beraberlik içinde Aydın halkına Aydın köylerine hizmet etmek, hizmet götürmektir" dedi. Ya önceki iddiaları yanlış ya da sonraki yakınmaları. Sevgili Meclis Başkanım, bu arkadaşların ifadeleri birlik ve beraberlik içinde hizmet anlayışımızı mı ifade ediyor? Tamam seçilmiş meclisimizin itibarını koruyalım. Ama biliriz ki “insanlar kılık kıyafetleriyle karşılanıp , düşünce ve söylemleriyle uğurlanırlar”
Bu manzara bana yeni seçilmiş vekillerin Ankara"da Müsteşarlar , Genel Müdürler karşısında sudan çıkmış balığa dönmesini çağrıştırdı. Türkiye"nin koşullarının ve devlet yapılanmasının bürokratik oligarşinin etken olduğu bir düzenlemeye dayandığının farkına varalım. Başbakan "Herkes seçilmiş milli iradeye ve meclisine saygı duymalı" derken kıs kıs gülenler ; şimdi demokrasi havarisi kesildiler. Ki İl Genel Meclisinin yetki ve sorumlulukları sınırlıdır. Meclis tahmini bütçeyi yapar ; uygulama ve öncelikleri belirleme yetkisi ise idarededir.Yıl biter , idarenin faaliyetlerinin yerindeliği ve yeterliliğini Meclis onaylar. Beğenmiyorsanız faaliyet raporuna yetersizlik oyu verirsiniz” dedi.

“İL GENEL MECLİSİ POLİTİKA YAPMA YERİ DEĞİL”
“İl Genel Meclisi politika yapma yeri değil” diyen Özcan, “Eğer Vali, Meclis Üyeleri ve çalışan bürokratlarıyla birlik ve beraberlik içinde hizmet etme yetki ve sorumluluğumuz varsa ki öyle zaten yapılan hizmetlerin politik çıkar konusu yapılmaması gerekir. Bu hizmetler kimsenin babasının hayrına yapılmıyor. Bunlar devlet kaynaklarıyla yapılıyor. Bir de öncelikli projelerin tercihi yönü var işin. Bir köyde içme suyu problemi varken; sizin siyaset anlayışına yakın bir başka köye "Siz yolları yapın, parkeleri döşetin. Biz parasını çıkartırız" diye önceden taahhütte bulunamazsınız. Bu ne etiktir ne de meclis üyesinin yetkisi dahilindedir. Vali ve bürokratlar siyasi rakibiniz değildir. Milletin hizmetindeki devlet aygıtını temsil ederler.Ve hepimiz aynı takımın oyuncularıyız.Vali , basın yoluyla konuşmak istemediğini defalarca açıklamıştır. Vali, siyasi partilerin temsilcileri ile konuşup; meselenin teknik ve nakit yetersizliğini izah etmiştir. İl Özel İdaresi"nin yılbaşından bu yana gelir giderlerine baktığımızda 15 milyon TL açığı var. Bir şeyin bütçeye yazılmış olması parasının hazır olduğu anlamına gelmez. Ve son söz. Akıllı olmak lazım. Siyaset sen-ben diye atışma sanatı değildir. Siyaset mümkün olanı hayata geçirebilme sanatıdır” ifadelerini kullandı. iha

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2010, 18:48