banner4
banner23

Hızlı tren projesi sahipsiz kaldı

Aydın Ticaret Odası (AYTO) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Dokuzlu tarafından gündeme getirilen İzmir-Denizli arası hızlı tren projesi Aydın’ı heyecanlandırdı.

Hızlı tren projesi sahipsiz kaldı
banner8

Proje için Ankara’da temaslarda bulunan Aydın heyeti başkentten mutlu döndü. Proje için İzmir ve Denizli’ye de destek çağrısında bulunan Dokuzlu, “Eğer yüksek hızlı tren devreye girerse İzmir, Aydın ve Denizli şehirlerine son zamanlarda yapılmış en büyük hizmet hayata geçmiş olur” dedi.

Devletin Ankara-Eskişehir yüksek hızlı tren hattını, Ankara-Konya hattını açtığını dikkat çekerek kısa süre içerisinde Ankara-İstanbul hızlı tren hattının açılacağını belirten AYTO Başkanı İsmail Hakkı Dokuzlu, “2015 yılına kadar da Ankara-İzmir, Ankara-Sivas hatlarını hayata geçireceğini ve 2015 yılına kadarki programın içerisinde İzmir-Antalya hattı da gözüktüğünü kaydeden Dokuzlu, “Biz de bundan yola çıkarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına gönderdiğimiz bir dilekçeyle başvuru yaptık. Dilekçemizde; Türkiye’de ilk demir yolu hattının İzmir-Aydın hattı olduğunu hatırlatarak yüksek hızlı demir yolu hattının İzmir-Aydın’a kadar değil Denizliye kadar mutlaka olması gerektiğini ve bu hattın devlet eliyle yapılmasını, yapılamayacaksa yap işlet devret modeliyle yapılması gerektiğini dikkat çektik. Dilekçemize, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları (TCDD) Genel Müdürlüğü aracılığı ile cevap verdi. Ve Ankara’da TCDD Genel Müdürlüğünde bir toplantı gerçekleştirdik” dedi.

‘KAMULAŞTIRMA VE FİZİBİLETE ÇALIŞMALARI YAPILIYORMUŞ’
TCDD Genel Müdürlüğünde yaklaşık 2 saat Genel Müdür Süleyman Karaman, Genel Müdür Yardımcısı İsmet Duman ve daire başkanları ile bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirten Dokuzlu,”Bu toplantıda hız trenlerle ilgili bize brifing verildi. Ayrıca karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Bu toplantıda İzmir-Denizli yüksek hızlı tren hattının gerekliliğini anlattık. gerek bu güzergahın çağdaş şehirleri barındırdığını gerekse İzmir’in Denizli ve Aydın bağlantısının çok önemli olduğunu ifade ettik. Toplantı yaptığımız TCDD Genel Müdürü ve müdür yardımcıları bu güzergahta bir kamulaştırma ve fizibilite çalışmasının yapılmakta olduğunu söylediler. Yatırımın fizıbıl olduğu müddetçe projenin önünde bir engel olmadığını kaydettiler. Kendilerine sivil toplum örgütleriyle meslek odalarıyla böyle bir teklifte bulunmamızdan son derece heyecan duyduklarını her şeyi devletten beklemeyip bizlerinde gayret içerisinde olduğumuzu görmelerinden son derece memnun olduklarını belirttiler” ifadelerini kullandı.

DENİZLİ VE İZMİR’DE SAHİP ÇIKMALI
Güzergah üzerindeki fizibilite çalışmalarının ardından Aydın’da ikinci bir toplantı yapacaklarını ifade eden AYTO Başkanı İsmail Hakkı Dokuzlu, “Ben buradan bu konunun sadece Aydın’ı ilgilendiren bir konu olmadığını düşünmüyorum. Hızlı tren projesi hem İzmir’i hem de Denizli’yi ilgilendiren bir konudur. Bu aşamadan sonra hem İzmir’in hem de Denizli’nin gerek sivil toplum örgütleriyle gerekse mülki idari amirlerinin bu projeye destek vermesini istiyoruz. Aydın’da yapacak olduğumuz ikinci toplantıya İzmir ve Denizli’nin katılımıyla daha geniş ve kapsamlı olmasını planlıyoruz” dedi.

‘AYDIN’IN POTANSİYELİ YÜKSEK’
Yeni çağın en önemli ulaşım aracı olarak görülen hızlı trenin Türkiye’ye enerji tasarrufu sağlayacağını dile getiren İsmail Hakkı Dokuzlu, “Küçük çaplı bir araştırma yaptık, 2010 yılında Eskişehir Ankara hattını bir milyon kişi kullanmış. Bu hattı 2011 yılında ise kullanan yolcu sayısı 2 Milyonu aşmış. Eskişehir-Ankara arasında gidip gelen insan sayısı bir yıl içerisinde bu kadar artmayacağına göre demek ki, insanlar özel aracını bırakıp hızlı treni tercih etmişlerdir. Eskişehir-Ankara arasında günde 20 sefer gerçekleştiriliyor. Aydın Gar Müdürlüğünden aldığımız bilgiye göre yenilenen Aydın-İzmir arasındaki trenlerin doluluk oranları yüzde 150 olduğunu öğrendik. Bu Aydın’daki potansiyelin ne kadar yüksek olduğunu göstermektedir. Bu potansiyel hızlı trene geçildiğinde mutlaka birkaç kat daha artacaktır. Aydın’da öğrencisi 30 Bine dayanan bir üniversite var. Ve 3 aydan 3aya boşalan bir eğitim taburu var. Hakeza Denizli’nin bu sayıdan daha fazla öğrencisi olan üniversitesi var. Yine İzmir’de eğitim gören binlerce Aydınlı ve Denizlili öğrenciler var. Aydın’ın ve Denizli’nin ticari ve ekonomik anlamda yüksek bağlantıları vardır. kısaca bu hattın bundan 150 yıl önce kurulmuş demir yolu hattının gerekçelerini hatırlatarak İzmir-Denizli yüksek hızlı tren projesinin hayata geçmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

‘SON ZAMANLARIN EN BÜYÜK HİZMETİ HAYATA GEÇMİŞ OLUR’
Hızlı tren projesinin getirilerini de sıralayan İsmail Hakkı Dokuzlu, “Hızlı tren hem enerji kaynaklarımızın tasarrufu anlamında devletimize katkı sağlayacaktır. Hem de zaman tasarrufu sağlayacaktır. Eğer yüksek hızlı tren devreye girerse İzmir, Aydın ve Denizli şehirlerine son zamanlarda yapılmış en büyük hizmet hayata geçmiş olur” dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2012, 10:56