banner4

Engellilere anlamlı destek

Toplum Gönüllüleri Vakfı Nazilli Temsilciliği engellilere destek vermek ve onların sorunlarını halka göstermek için Nazilli’de bir yürüyüş düzenledi.

Engellilere anlamlı destek
banner8

Didim, Aydın, Nazilli ve Türkiye"deki çeşitli üniversitelerden gelen 80 toplum gönüllüsü öğrenci Nazilli caddelerinde yürüyerek engelliler için uygun olmayan alanları işaretlediler. Yürüyüş sonunda bir basın açıklaması yapan toplum gönüllüleri "engellileri görmezden gelemeyiz" diyerek uyarıda bulundular.
Nazilli"de yaşayan engellilere destek vermek üzere Nazilli"de buluşan 80 toplum gönüllüsü Belediye Meydanı"ndan başlayarak Atatürk ve 19 Mayıs Bulvarları, İstasyon Meydanı ve Uzun Çarşı"dan Belediye Meydanı"na kadar yürüyerek yürüyüşlerini tamamladılar. Toplum Gönüllüleri yürüyüş boyunca engellilerin sıkıntı yaşayacakları yerleri uyarı işaretleri ile işaretlediler.
Yürüyüş sonunda Belediye Meydanı"nda basın açıklaması yapan toplum gönüllüleri ile doğuştan engelli Kadir Toros, çevrede bulunan vatandaşlar tarafından büyük alkış aldı. İlk açıklamayı yapan Toplum Gönüllüleri Vakfı Nazilli Temsilcisi Arzu Kelceş, Türkiye"de engelli sayısının 8.5 milyona ulaştığını ifade ederek “Hepinizin bilmediği üzere, Türkiye"de engelli vatandaşlarımızın sayısı 8,5 milyon olup, genel nüfus oranı içerisinde payı nüfusumuzun yaklaşık yüzde 13"ne tekabül etmektedir. Devlet Personel Başkanlığı verilerine göre ise, kamu kurumlarında 47 bin engelli personel çalıştırılması gerekirken, sadece 8 bin 717 engelli insanımız kamuda memur olarak istihdam edilmektedir. Okuma yazma bilmeyen engelli oranı yüzde 36 iken, yüksek okul mezunu olan engelli oranı ise sadece yüzde 3"tür. Ayrıca engelli vatandaşlarımızın yüzde 78"nin iş gücüne dahil olmadığı bilinmektedir. Kısaca, gelişmiş ülkelerde engelleri unutturmak için yapılan tüm düzenlemelerin, Türkiye"de engelleri hatırlatmak için kullanıldığını görmek üzüntü vericidir. Bütün bu benzeri somut verilerin yanında rakamlarla ifade edilemeyecek ölçüde yürek burkan engeller bulunmaktadır. Bugün, Nazilli Toplum Gönüllüleri Topluluğu olarak gerçekleştirdiğimiz yürüyüşte attığımız her adım, engellilere karşı toplumumuzun umursamaz ve engellilerimizi soyutlayan zihniyetleri eleştirmek adına atıldı” ifadelerine yer verdi.
Nazillili doğuştan engelli 29 yaşındaki Kadir Toros ise yaptığı konuşmasında yaşama azmini ve engelleri aşmasını anlattı.

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2009, 15:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER