banner116
banner92

Çam fıstığının altın yılı

Koçarlı, Bozdoğan, Karpuzlu ve civar ilçelerde binlerce ailenin geçim kaynağı olan çam fıstığı bu yıl altın yılını yaşıyor. Geçen yıl 16 liradan satılan çam fıstığının fiyatı bu yıl 45 TL’ye yükselince üretici adeta bayram yaptı.

Çam fıstığının altın yılı
banner94
banner26

Bir çok hastalığın yanında iktidarsızlık tedavisinde de kullanılan çam fıstığı hasadı tamamlandı. Fiyatların yükselmesi ile birlikte Koçarlı Köyleri"nde kurulan fabrikalarda çalışmalar başladı. Zahmetli ve tehlikeli bir işçiliği olmasına rağmen yüksek fiyatı nedeniyle üreticilerin yüzünü güldüren çam fıstığı bu yıl rekor fiyata satılmaya başlandı.
Koçarlı Mazon Bölgesi Kooperatifi başkanı Dursun Özdemir, fiyatlardan oldukça memnun olduklarını belirterek piyasanın bu şekilde devam etmesi halinde kısa zamanda üreticinin hiçbir sıkıntısı kalmayacağını belirtti.
Mersinbelen Köyü"ndeki tesislerde kozalak ayıklama işleminin devam ettiğin belirten Gökhan Özkan, rekolte az olmasına rağmen, bu yıl üreticinin emeğinin karşılığını aldığını belirterek “Bir çok kişinin tedavi amacı ile tükettiği fıstık çamı biz üreticiler için bu yıl adeta moral kaynağı oldu. Geçen yıl ürünümüzü kilosu 16 TL"ye sattığımız olmuştu. Bu yıl 45 TL"den satıyoruz. Bundan iyisi can sağlığı” diye konuştu. iha

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2010, 13:50
banner118