banner158
banner218

Atıklardan heykel yapıldı

Kuşadası Belediyesi adına sanatçı Babek Sobhi tarafından çevre duyarlılığına dikkat çekmek ve çocuklara daha yaşanılası bir dünya bırakabilmek için saç, demir ve çeşitli atık malzemelerden oluşan bir heykel yapıldı.

Atıklardan heykel yapıldı
banner216

Adalı Kuş ismi verilen atık heykel, 17 Haziran Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen törenle hizmete açıldı.
Kuşadası sahilindeki Atatürk Meydanı'nın hemen yanında bulunan mendireğe konulan Adalı Kuş heykelinin açılışı nedeniyle düzenlenen törene Aydın İl Genel Meclisi Başkanı Akan Evren, Kuşadası Belediye Başkan Yardımcıları Adem Testici ve Mehmet Bademci, TEMA Vakfı Kuşadası Temsilcisi Nimet Demir, belediye meclis üyeleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, TEMA üyeleri ve öğrenciler katıldı. Büyük ilgi gören atık heykelin açılışı alkışlar arasında gerçekleşti.
Bu arada, Atık heykeli yapan heykeltıraş Babek Sobhi, "Heykel yapımında kullanılan malzemeler Kuşadası Belediyesi'nin çöplüğünde biriken atık metal ve kütükler arasından seçildi ve Dilek Yarımadası'ndan toplanan taşlarla renklendirildi" dedi. Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün ise Kuşadası'nda çevre bilincine verilen önemi göstermek amacıyla bu anlamlı eseri yaptırdıklarını belirterek, "Çağımızdaki aşırı üretim ve bununla paralel olarak dünyada artan nüfus, aşırı tüketimi de beraberinde getirdi.
Bu durumda ister istemez şehirlerimiz çöp ve atık maddelerle doldu. Atık heykel yapımı ile bu gidişata sanatsal bir yaklaşım getirmek istedik. Bu heykel, Kuşadalılar ve özellikle çocuklar tarafından görüldüğü, kavrandığı zaman, atık üretmek yerine, atıktan kültür yapımı süreci başlayabilir. Kuşadamıza estetik bir görünüş kazandırırken, aynı zamanda yukarıda ifade ettiğim sosyal sorumluluk alanlarını da genişletmeyi düşünüyoruz" dedi. iha

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2010, 11:55