TBMM Başkanı Kurtulmuş, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet'in ilanının 100. yıl dönümü dolayısıyla Birinci Meclis-Kurtuluş Savaşı Müzesi'nde düzenlenen törende konuştu. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, Milli Mücadele'nin tüm kahramanlarını ve Birinci Meclis'in üyelerini yad eden Kurtulmuş, 100 yıl sonra aynı ruh ve heyecanla bir arada olduklarının altını çizdi.

MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, partisinden istifa etti MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, partisinden istifa etti

RAHMETLİ DEDESİNİ ANDI

Kurtulmuş, Sakarya Meydan Muharebesi'nin milletin özgürlüğü ve düşmandan kurtulması için en önemli safhalardan birini oluşturduğunu belirterek, "Bu milletin, bu Meclis'in, bu toprakların tek sahibi olduğunun, 5 bin 713 şehit, 18 bin 480 gazinin kanlarıyla kanıtlanan bir büyük savaştı. Allah rahmet eylesin, ismini taşımaktan onur duyduğum, rahmetli dedem merhum Binbaşı Numan Kurtulmuş da Sakarya Meydan Muharebesi'nde sağ kalça kemiğinden aldığı bir kurşun yarasıyla malulen emekli olmuş ve ondan sonraki hayatını da aksayarak geçirmek durumunda kalan bir gaziydi" ifadelerini kullandı.

Meclis Başkanı Kurtulmuş, birinci Meclis'te konuştu.

GAZZE HALKI CUMHURİYET’E GİDEN SAVAŞLARDA YANIMIZDA YER ALDI”

"Dün Osmanlı cihan devletini parçalayabilmek adına birleşen tüm şer güçlerin bugün de Orta Doğu'yu kan gölüne çevirmekle meşgul olduklarını hepimiz üzülerek izliyoruz" diye devam eden Kurtulmuş, uzun yıllardır öldürülen ve soykırıma tabi tutulan Gazze halkının, geçen yüzyılda Cumhuriyet'e giden tüm savaşlarda rol aldığına dikkati çekerek, şunları aktardı: "Fedai can eden Filistinli, Gazzeli şehitlerimiz, dedelerimizle birlikte toprağın kara bağrında sıra dağlar gibi yatmaktadırlar. Onların hep birlikte toprağı vatan kılan şehadet şerbetini hamdederek, şükrederek içtiklerini biliyoruz. Genelkurmay Başkanlığımızın şehit defterlerinde isimleri yazılı olan, yani isimlerini bildiğimiz ve tespit ettiğimiz 554 Filistinli şehidimiz mevcuttur. Bunların her birisini saygıyla anıyorum."