• BIST 107.921
 • Altın 153,999
 • Dolar 3,8353
 • Euro 4,5054

  Tariş değerlendirmesi

  18.09.2009 08:58
  Aydın Ziraat Odası Başkanı Rıza Posacı ve Söke Ziraat Odası Başkanı Muhsin Örnek, TARİŞ Pamuk Birliği Başkanı Mehmet Beliğ Azbazdar'ın “TARİŞ olarak bu yıl 100 bin ton pamuk alımı yapacağız” şeklindeki açıklamalarını değerlendirdi.
  Tariş değerlendirmesi
  Tariş değerlendirmesi Tariş değerlendirmesi Tariş değerlendirmesi

  TARİŞ Pamuk Birliği"nin içinde bulunduğu sıkıntının da eklenmesiyle Aydın ve Ege Bölgesi"nde pamuk ekim alanlarının daraldığına vurgu yapan Aydın Ziraat Odası Başkanı Rıza Posacı, “Bölgemizde pamuk üretimi Türkiye üretiminin yüzde 32'sini oluşturuyordu. Pamuk üretimi 100 bin hektarlardan maalesef 40 bin hektarlara düşmüştür. Yine'de Söke toprak yapısı itibariyle pamuk yetiştirmeye devam etmektedir. Böyle bakıldığında da pamuk denilince Söke, Söke denilince de pamuk akla geliyor. TARİŞ Pamuk Birliği başkanının Söke'den çıkması yerinde bir karar. Aldığımız bilgilere göre TARİŞ'te yeni kaynaklar bulunduğunu öğrenmekteyiz. TARİŞ inşallah bu yıl başarılı bir alım sezonu geçirir de, pamuktan uzaklaşan Aydın ve Egeli üretici tekrar pamuğa dönüş yapar. Çünkü pamuğun ülke ekonomisine katkısı çok büyük. En kaliteli pamukta Ege ve Aydın'da yetişiyor. Bu yıl hükümetin açıkladığı 42 Kuruşluk prim çok güzel. Borsada pamuk fiyatları da çok güzel gidiyor. TARİŞ'in iyi bir alım sezonu geçirmesiyle pamuktan uzaklaşan üreticiler yüzünü tekrar pamuğa döneceklerdir. Çiftçimizin hayırlı bir hasat sezonu geçirmesini diliyoruz” dedi.

  Söke'nin pamuk üretiminde Türkiye'nin ilk sıralarında yer aldığına vurgu yapan Söke Ziraat Odası Başkanı Muhsin Örnek de, “Bu yıl sıkıntılı bir sezon yaşasak da TARİŞ Pamuk Birliğinden güzel haberler geliyor. Çiftçi kazanırsa piyasalarda kazanır. TARİŞ Birlik başkanı Azbazdar bu yıl 100 bin ton pamuk alacaklarını açıkladı. Buda sevindirici bir haberdir. Çünkü TARİŞ'in piyasaya mutlaka müdahale etmesi gerekiyor. Hükümetimiz bu yıl bir ilke imza atarak, çiftçi tarlaya inmeden pamuk prim desteklenmesini belirledi. 42 Kuruşluk prim miktarı beklentilerimizin altında olmasına rağmen, pamukta yüksek rekolte beklenmesi bizi bir nebze olsun rahatlatıyor. TARİŞ Pamuk Birliği"nde 1 Liranın altında fiyat açıklayacağını düşünmüyoruz. Bizim TARİŞ Pamuk Birliği"nden beklentimiz 1 liranın üzerinde bir rakamdır. Bu yıl pamuk stoklarının da tükendiğini biliyoruz.Bu nedene de pamuğun altın yılını yaşayacağına inanıyoruz. Yüksek rekoltenin de beklendiği bir sezonda TARİŞ'in piyasaya girecek olması ayrı bir sevinç” diye konuştu.


  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim