İtfaiye raporu açıklandı: 29 kişinin öldüğü gece kulübü yangını neden kaynaklandı? İtfaiye raporu açıklandı: 29 kişinin öldüğü gece kulübü yangını neden kaynaklandı?

Ülkemizde ödeme zorunluluğu bulunan çeşitli vergiler yer alıyor. Vergi ödemelerine ilişkin ödeme tarihlerinin takip edilmesi gerekirken söz konusu ödemelere ilişkin ayrıntılar da merak konusu olmaya devam ediyor. Tapu sahiplerinin yapmaları gereken vergi ödemelerine dair beklenen tarih geldi çattı.

Adına kayıtlı konutu bulunan tapu sahiplerinin belediyelere ödediği emlak vergilerinde süreç 1 Mart 2024 tarihinde başlayacak. Konut sahiplerini yakından ilgilendiren emlak vergisinde süreç 1 Mart tarihinde başlayacakken konut sahibi olan kişiler emlak vergisi ödüyor. Ancak ödemelerde bir de istisna bulunuyor.

EMLAK VERGİSİ ÖDEMELERİ 1 MART TARİHİNDE BAŞLIYOR

Emlak vergisi birinci taksiti mart, nisan ve mayıs aylarında, ikinci taksiti ise kasım ayında olmak üzere iki eşit taksitte ödeniyor. 2024 yılı emlak ve çevre temizlik vergisi birinci taksit ödemeleri için süreç 31 Mayıs 2024 tarihinde sona erecek.

-001.webp

Emlak vergisi, gayrimenkulün kayıtlı olduğu ilgili belediyeye ödeniyor. Emlak vergisinin zamanında ödenmemesi durumunda ise geciken taksit tutarı için her ay olmak üzere yüzde 2,5 oranında faiz işleniyor. Emlak vergisi ve çevre temizlik vergisi 2024 yılı için yüzde 29,23 oranında artırılırken bu oran yeniden değerleme oranının yarısı kadar yapıldı. Brüt yüzölçümü 200 metrekareyi geçmeyen tek meskeni olan emekliler için emlak vergisi muafiyeti bulunuyor.