Tanzanya’da 5 kişinin Ebola ile benzer özellikler taşıyan Marburg virüsü nedeniyle yaşamını yitirdiği açıklandı.

Tanzanya Sağlık Bakanlığı, ülkenin kuzeybatısındaki Kagera bölgesinde 5 kişinin Marburg virüsü nedeniyle yaşamını yitirdiğini duyurdu. Tanzanya Sağlık Bakanı Ummy Mwalimu, salgının kontrol altına alındığını ifade ederek, daha fazla yayılmadığını dile getirdi. Mwalimu, 3 kişinin tedavisinin hastanede sürdüğünü aktararak, bu kişilerle temas eden 161 kişinin de izlendiğini söyledi.

Sudan'da 24 saatlik ateşkes kararı Sudan'da 24 saatlik ateşkes kararı

MARBURG VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELER?

Yüksek ateş, baş ağrısı, kas ağrısı gibi belirtileri olan Marburg virüsü, kanama ve organ yetmezliğine neden oluyor. Dünya Sağlık Örgütü, salgın ile mücadelede Tanzanya’nın çabalarını olumlu karşılarken, Marburg virüsü tedavisi için şu ana kadar onaylanan bir aşı ya da bir ilaç bulunmuyor.

İLK KEZ 1967'DE GÖRÜLMÜŞTÜ

İlk olarak 1967 yılında Almanya’nın Marburg kentinde tespit edilen virüs, Almanya ve Sırbistan’da 31 kişinin yaşamını yitirmesine neden olmuştu.

O günden beri Gine, Uganda, Angola, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Kenya ve Güney Afrika’da görüldü. 2021 yılında Gine sağlık yetkilileri, Batı Afrika’daki ilk vakanın ülkede görüldüğünü duyurmuştu. Angola’da 2005 yılında 300 kişi yaşamını yitirmişti.

EKVATOR GİNESİ'NDE 9 CAN KAYBI

Ekvator Ginesi’nde ilk vaka geçtiğimiz hafta tespit edilirken, ülkede 9 kişi Marburg virüsü nedeniyle yaşamını yitirmişti. Gana’da geçtiğimiz haziran ayında 2 kişinin virüs sonucu öldüğü kaydedilmişti. Ülkede 2 ay sonra salgının sona erdiği açıklanmıştı.