• BIST 109.050
 • Altın 153,876
 • Dolar 3,8375
 • Euro 4,5051

  Süt fiyatlarındaki düşüş

  13.02.2009 12:24
  Aydın Veteriner Hekimler Odası Başkanı Muharrem Uçmaklıoğlu, yaptığı basın açıklaması ile süt fiyatlarındaki düşüşü değerlendirdi.
  Süt fiyatlarındaki düşüş
  Süt fiyatlarındaki düşüş Süt fiyatlarındaki düşüş Süt fiyatlarındaki düşüş

  Zor durumda olan çiftçinin ve süt üreticisinin bu düşüşle birlikte daha da zora girdiğini belirten Uçmaklıoğlu, “Artan yem fiyatlarına karşın düşen süt fiyatları nedeniyle işin içinden çıkamayan çiftçiler ineklerini kestirmeye başladı. Kısa vadede süt üreticilerini etkileyen bu durum uzun vadede ülkedeki üretime ve milli ekonomiye ciddi zarar vermesinden endişe ediyoruz. Zaman geç olmadan yetkilileri bu konuda tedbir almaya çağırıyoruz” dedi.
  Süt fiyatlarının düşmesinin ilerleyen zamanlarda Türkiye'yi, süt ve süt ürünlerini ithal eden bir ülke haline düşürmesinden korktuğunu belirten Aydın Veteriner Hekimler Odası Başkanı Muharrem Uçmaklıoğlu, ilk defa süt veriminin en düşük olduğu kış döneminde fiyatların düşürüldüğünü, bahar mevsiminde süt üretiminin artması ile bu fiyatların daha da düşmesinden ciddi kaygı duyulduğunu ifade etti. Aydın"ın son yıllarda hayvancılıkta yakaladığı başarılığı grafiğin bu sorunla birlikte düşeceğini belirten Uçmaklıoğlu, bugün Aydın Veteriner Hekimleri Odası"nın yönetim kurulu toplantısından sonra açıklama yaptı. Sütün her insanın belli bir oranda tüketmesi gereken önemli bir besin maddesi olduğunu kaydeden Uçmaklıoğlu, “Odamıza bağlı tüm veteriner hekimi arkadaşlarımız Aydın"ı karış karış dolaşıyor. Süt üreticisi gerçekten çok zor duruma düştü. Maalesef üreticilerimiz 2008 yılı primlerini daha alamadılar. Hayvancılığın zaten birçok sorunla boğuştuğu bir dönemde süt fiyatlarının da düşük verim dönemde olunmasına rağmen düşürülmesi sektörün tadını iyice kaçırdı. Son günlerde onlarca süt veren cins ineğimiz maalesef kasaba götürülüp kesildi. Süt fiyatlarının düşmesi nedeniyle artık inek alan da yok. İşsizliğin en büyük sorunlardan biri olduğu ülkemizde ve ilimizde binlerce kişi geçimini hayvancılıktan sağlıyor. Her ahır bir fabrika gibi görülmelidir. Eğer bu ahırlar da kapanırsa gelecek çok daha kötü olur” dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim