Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, İngiltere merkezli Sky News Arabia'ya verdiği röportajda Türkiye'ye dair asılsız iddialarda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın görüşme konusunda ''Kapı açık'' demesi üzerine küstah ifadeler kullanan Esad, "Erdoğan'la onun sunduğu şartlar altında görüşmeyeceğim. Erdoğan benimle görüşerek, Suriye'deki Türk işgalini meşrulaştırmak istiyor" dedi.

Hedefine Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı koyan Suriye lideri Esad, "Erdoğan'ın benimle görüşmek istemesinin amacı, Suriye'deki Türk işgalini meşrulaştırmak istemesidir" diyerek, suçlamalarını daha da ileri taşıdı ve "Suriye'deki terörizm, bir Türk ürünüdür" ifadesini kullandı. 

Yunanistan yeni bir felaketle karşı karşıya Yunanistan yeni bir felaketle karşı karşıya

Esad ayrıca, "Mültecilerin geri dönüşünün önündeki en büyük zorluk, terörizmin tahrip ettiği altyapıdır" ifadesini kullandı.

Sky News Arabia'da bir bölümü yayınlanan röportajın tamamının bu akşam yayına alınması bekleniyor.

ERDOĞAN KAPIYI KAPATMAMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Temmuz ayı ortasında yaptığı bir açıklamada, "Suriye'yle kapıyı kapama gibi bir durumumuz söz konusu değil, kapı açık. Dörtlü zirveler yapılsın ama biz Esed'le de görüşme noktasında kapalı değiliz, görüşürüz. Onların bize yaklaşım tarzı önemli. Suriye'de Esad maalesef Türkiye'nin Kuzey Suriye'den çıkmasını istiyor. Böyle bir şey olamaz. Sınırlarımızda teröristler varken biz nasıl çıkarız? Aynı ifadeyi farklı ülkelere kullanabiliyor mu? Kullanamıyor. Onun için de adil yaklaşım arıyoruz. Bu adil yaklaşım olduktan sonra mesele yok, bunların hepsini aşarız." demişti.