‘Gecikme’ eleştirilerine yanıt: ‘Yardımlar tek elden koordine edilmeli’ ‘Gecikme’ eleştirilerine yanıt: ‘Yardımlar tek elden koordine edilmeli’
KADEM Kadın Destek Merkezi, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ortaklığında 2022 yılında kuruldu. Zeytinburnu Belediyesi, Fatih Belediyesi, Beyoğlu Belediyesi desteğiyle İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) projesi olarak hayata geçirilen Kadın Destek Merkezi'nin resmi açılışı bugün gerçekleşti. Açılışa, KADEM Mütevelli Heyet Başkanı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Saliha Okur Gümrükçüoğlu, Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, proje paydaşları ve davetliler katıldı. Edirnekapı'da yer alan merkezin açılış konuşmasını, KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Saliha Okur Gümrükçüoğlu yaptı. Açılışın ardından paydaşlarla birlikte merkez gezildi. KADEM Mütevelli Heyet Başkanı Sümeyye Erdoğan Bayraktar da, merkez gezisinin ardından açıklamalarda bulundu.

KADINLARI SOSYAL HİZMET UZMANLARI VE PSİKOLOGLAR DİNLİYOR

Merkez açılışından sonra açıklamalarda bulunan Sümeyye Erdoğan Bayraktar, “Kadın ve Demokrasi Vakfı olarak bizim için çok heyecanlı bir gün. Kadın Destek Merkezimizi açıyoruz. Bugün resmi açılışını yapıyoruz ama projemiz aslında çalışmaya başladı. Kadınlarımızın, kapsamlı bir şekilde hizmet aldıkları bir proje burası. Çok çeşitli hizmetler veriyor merkezimiz. Kadınlarımız gelip başvurduklarında, kendi ihtiyaçlarını anlatıyorlar ve onları sosyal hizmet uzmanlarımız ve psikologlarımız dinliyor. İlk önce ihtiyaç tespiti yapılıyor. Bunun çözüm haritasını da, çözüm yolunu da danışanlarla beraber çiziyorlar. Onların iradelerini esas alarak bir çözüm yolu çiziliyor. Gerektiğinde eğitim ve istihdama yönlendirme, gerektiğinde psikolojik destek şeklinde, hukuki destek şeklinde hizmetler gerek burada veriliyor, burayı aşan konularda ise bakanlıklarımıza, ilgili il müdürlüklerine, ilgili kurumlara, yönlendiriliyorlar. Sonuna kadar da takibi yapılıyor. Bir yönlendirme yapılıp bırakılmıyor. Bütün kadınlarımızın sonuna kadar iyi oluş hallerini desteklemek adına takip edildikleri, buradan daha huzurlu, kendi ayakları üzerinde durabilen bireyler olarak çıkabilmeleri hedefleniyor. Meslek edindirme atölyeleri de yapılıyor. Sığınmacılar için Türkçe kursları da veriliyor. Çok çeşitli hizmetlerle kadınlarımıza destek olduğumuz bir merkez. Tüm paydaşlarımıza da teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı.