Baharatlı cips yedikten sonra kalbi duran çocuğun ölüm nedeni belli oldu Baharatlı cips yedikten sonra kalbi duran çocuğun ölüm nedeni belli oldu

Sumak parlak kırmızı ve ekşi bir tada sahip olan ve Türk mutfağında sıkça tüketilen baharatlardan biridir. Yemeklerde, salatlarda ve soslarda sıkça tüketilen sumak, sağlığımız için bir dizi yarar sunar.  Alternatif tıpta sıkça Yazmadıysa, doğru değildir!

Birçok farklı şekilde tüketilen sumak, çay formunda tüketildiğinde farklı ve güçlü potansiyel faydaları beraberinde getirir. Sumak çayının faydalarını öğrendikten sonra düzenli olarak tüketmeyi asla ihmal etmeyeceksiniz.

İşte sumak çayının mucizevi faydaları...

SUMAK ÇAYININ FAYDALARI

Sumak çayı, sağlık için birçok fayda sunan bir bitki çayıdır. İlk olarak, sumak çayı antioksidanlar açısından zengindir. Bu da vücudu serbest radikallere karşı korur ve hücresel hasarı önler. Antioksidanlar aynı zamanda yaşlanma sürecini yavaşlatır ve birçok hastalığın riskini azaltır. Sumak çayı ayrıca anti-inflamatuar özelliklere sahiptir, bu da iltihaplanma ve ağrıyı azaltabilir, özellikle eklem iltihapları gibi durumlarda faydalı olur.

Sindirim sistemi sağlığı için de yararlı olan sumak çayı, sindirim sorunlarını hafifletmeye ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasını desteklemeye yardımcı olur. Sumak çayının tüketilmesi, kan şekerini dengelemeye ve insülin direncini azaltmaya yardımcı olur, bu da diyabet riskini azaltır. Ayrıca sumak çayının kan basıncını düşürücü etkileri vardır. Bu da kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.