• BIST 106.991
 • Altın 151,481
 • Dolar 3,6762
 • Euro 4,3196

  Sorunlar masaya yatırıldı

  20.08.2009 11:42
  Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçılar Birliği Başkanı Menaşe Gabay, üretim ve saklamada yapılan yanlışlar nedeniyle incir ihracatında sorunlar yaşandığına işaret ederek, “2 yıllık kötü intibayı silerek, Türk incirini eski şaşalı günlerine döndürmek ist
  Sorunlar masaya yatırıldı
  Sorunlar masaya yatırıldı Sorunlar masaya yatırıldı Sorunlar masaya yatırıldı

  Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçılar Birliği ve Aydın Ticaret Borsası işbirliğiyle düzenlenen “İncirde Üretim ve İhracat Sorunları-Çözümleri” konulu toplantıların beşincisi Aydın Ticaret Borsası Toplantı Salonu"nda gerçekleşti. Toplantıya Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçılar Birliği Başkanı Menaşe Gabay, Yönetim Kurulu Üyesi Gürcan Şen,
  Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Kazım Günaydın, Nazilli Ticaret Borsası Başkanı Ziya Aksüt, Aydın Tarım İl Müdürlüğü Kontrol Şube Müdürü Ferhat Aydoğdu, incir ihracatçıları ve incir tüccarları katıldı.
  Toplantının açılışında konuşan Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçılar Birliği Başkanı Menaşe Gabay, incir üretiminde şuan itibariyle en büyük sorunlarının incirin üreticide yada tüccarda uygun şartlarda uzun süre saklanmasından kaynaklandığını dile getirdi. Müstahsilin ürünü bahçesinden kısa sürede topladığını fakat uygun olmayan ortamlarda incirin uzun süre kalması dolayısıyla yığında birkaç incirde olan aflatoksinin daha çok incire bulaştığını dikkat çeken Gabay, “İncir üreticisi incirini tüccara satmadan önce kalite kalite ayırıyor. Fakat tüccarlar düşük kaliteli inciri yüksek kaliteli incirle birleştirip, düşük kaliteli incirden daha çok para kazanmanın peşine düşüyor. Bilmiyorlar ki bu hareket incire ve biz ihracatçılara büyük zarar veriyor. Ama bundan sonra kalite kalite ayrılmamış incirleri ihracatçılar olarak satın almayacağız. Maalesef tüccarlarımız inciri üstün körü işliyor. Biz tüccardan gelen malı defalarca elden geçiriyoruz. Bazı tüccarlarımız işin ciddiyetini anlamış değiller hala. Bundan 6 yıl önce AB ülkeleri İran fıstığının ihracatını durdurdular. İncirin alternatifi birçok, kuru meyve var. Son yıllarda aflotoksini önlemek adına yaptığımız bir çok çalışma olmasına rağmen, bu sorunu maalesef kökten çözüme kavuşturamıyoruz. İncirin AB ülkelerinde kötü damga yemesi en çok müstahsili zarar verir. Geçtiğimiz dönemde üretim ve saklamada yapılan yanlışlar nedeniyle incir ihracatında sorunlar yaşandı. 2 yıllık kötü intibayı silerek, Türk incirini eski şaşalı günlerine döndürmek istiyoruz” diye konuştu.
  Nazilli Ticaret Borsası Başkanı Ziya Aksüt de, “İncir yetiştirirken, kuruturken, işlerken ve en önemlisi ihraç ederken sıkıntılarımız var. Üretimden sevkıyata kadar önümüze konulan standartlara uyum sağlayamadığımız, birlik ve beraberlik içinde olmadığımız için kaybeden ve ödün veren taraf hep biz oluyoruz. Kuru incir ihracatında gönderilen incirin geri dönmesinde en büyük neden olan ve ülkemizin imaj ve döviz kaybına yol açan aflotoksine karşı alınabilecek önlemleri tartışacağız.Bununla birlikte kaliteli incirin üretiminin teşvik edilmesi ve desteklenmesi ve bu amaçla bütün tarafları içine alacak bir Ulusal İncir Konseyi"nin biran önce kurularak bütün kutsal kitaplarda övülen ve Allah"ın üzerine yemin ettiği incirin hak ettiği yere gelmesi için gerekli yasal düzenlemelerin bir an önce yapılması gerektiği kanaatindeyim” şeklinde konuştu.
  Toplantıda incirin saklanması ve depolanması konularında bilgiler veren Tarım İl Müdürlüğü Kontrol Şube Müdürü Ferhat Aydoğdu, şunları söyledi: “Üreticiden alımı yapılan incirlerin kurutma sırasındaki zararlı bulaşımını önlemek amacıyla Metil Bromid ile fümigasyonu yaygın olarak uygulanan bir mücadele şeklidir. Ancak Metil Bromid kalıntı sorunu nedeniyle insan sağlığı açısından önemli bir risk oluşturmaktadır. İhraç edilen incirde zararlı mücadelesi amacıyla Kontrollü Atmosfer koşullarından yararlanılması, ürünün sağlık değerinin artmasına ve organik pazar dışında tüm tüketicilerin kalıntı riski taşımayan bu ürünleri rahatlıkla kullanmasına neden olacaktır. Üretici depoları sezon öncesi temizlenip klorak ve türevleriyle dezenfekte edilmelidir. Yarık, oyuk gibi yerler tamir edilmeli, pencerelere tel takılmalıdır. Böcek, sinek vb hastalık ve zararlıların girişini önleyici diğer tedbirlerin de alınmış olması gerekir. Duvarlar her yıl kireçle badana edilmelidir. Hurda incirler ayrı bir yerde depolanmalıdır”
  Diğer Haberler
 • 2018'de 1 milyardan fazla akıllı telefon bu özelliğe sahip olacak!01 Ekim 2017 Pazar 11:45
 • Bir devrin sonu: Twitter, 280 karakterli tweetleri denemeye başladı27 Eylül 2017 Çarşamba 09:09
 • iOS 11.0.1 güncellemesi yayınlandı27 Eylül 2017 Çarşamba 01:14
 • Whatsapp ve Facebook sonunda birleşiyor!25 Eylül 2017 Pazartesi 13:57
 • Star Wars: The Last Jedi tamamlandı!25 Eylül 2017 Pazartesi 02:01
 • WhatsApp Facebook’a ekleniyor22 Eylül 2017 Cuma 12:40
 • Apple, iOS 11 güncellemesini yayınladı20 Eylül 2017 Çarşamba 00:32
 • Facebook'tan yeni özellik!17 Eylül 2017 Pazar 16:55
 • YouTube'tan tepki çeken karar!14 Eylül 2017 Perşembe 21:25
 • Apple iPhone X ve iPhone 8'i tanıttı13 Eylül 2017 Çarşamba 03:34
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim