Dünyanın yakından takip ettiği Cumhurbaşkanı Erdoğan-Vladimir Putin zirvesinde ilk görüşme gerçekleşti.

Masanın ana gündem maddesi Tahıl Koridoru olurken Erdoğan, 'tahıl girişiminde eksiklikler giderilmeli' dedi. Putin, yaptırımların kalkması durumunda anlaşmaya hazır olduklarının altını çizerken, Erdoğan 'BM'nin yeni çalışmasıyla netice alınacağını umuyorum' yanıtını verdi.

Soçi'de gerçekleşen zirve sonrası Amerika Birleşik Devletleri'nden ilk tepki geldi.

İsrail skandal haritayı paylaştı! Tüm dünyada tepki çekti! İsrail skandal haritayı paylaştı! Tüm dünyada tepki çekti!

CNN TÜRK'e konuşan ABD'li yetkililer, Erdoğan ve Putin görüşmesinin ABD'de de büyük bir beklenti ile izlendiğiner dikkat çekti.

RUSYA'YA TAHIL İÇİN ÇAĞRI

Tahıl Anlaşması'na geri dönüş için Rusya hükumetine müzakereleri yeniden başlatma çağrısı yapan yetkiliker, "Ukrayna'nın tahılına bağımlı olan milyonlarca insanın yararı için girişimi derhal uzatmaya, genişletmeye ve tamamen uygulamaya çağırıyoruz." dedi.

 'TÜRKİYE'YE MİNNETARIZ'

ABD makamlarından yapılan açıklamada hayat kurtaran Karadeniz tahıl girişimine aracılık etme ve hem Ukrayna hemde Rusya tahılını dünya pazarına sunma yönündeki çalışmaları nedeniyle, "Birleşmiş Milletler ve Türkiye'ye minnettarız" denildi.

ABD, girişimi canlandırma çabalarını da desteklediklerini duyurdu.

SOÇİ ZİRVESİ
Rusya’nın 17 Temmuz’da Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması'ndan çekilmesini ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Soçi’de Rusya lideri Putin ile bir araya geldi. Zirve sonrası kameralar karşısına geçen iki lider önemli açıklamalarda bulunurken, Putin, Rus tahılının Türkiye üzerinden Afrika'ya gönderilmesi için Katar finansmanıyla oluşturulan projenin iki üç hafta içerisinde başlayabileceğini söyledi.