Bayram tatilleri, ailenizle zaman geçirebilmeniz için harika bir fırsat. Özellikle çocuklar hem geniş aile buluşmaları hem de ebeveynleriyle uzun süre zaman geçirerek bayramda güzel anılar biriktirir. Tabii bu ancak çocuklarınızı, teknolojiden bir müddet uzaklaştırırsanız mümkün.

TBMM Başkanı Şentop: Başörtüsü serbestliğini kanuna bağlarsanız, ileride özgürlüğü ortadan kaldırabilirsiniz TBMM Başkanı Şentop: Başörtüsü serbestliğini kanuna bağlarsanız, ileride özgürlüğü ortadan kaldırabilirsiniz
  Bazı ebeveynler, aile ve yakınlarıyla sohbetleri bölünmesin diye çocuklarını 3T; yani tablet, telefon ya da TV ile oyalamayı tercih ediyor. Fakat bilinmeli ki, 3T özellikle erken yaştaki çocukların sosyal gelişimi açısından oldukça ciddi olumsuzluklar barındırıyor. Sürekli teknolojik aletlere maruz kalmak, çocuklarınızın içe kapanmasına, yalnızlaşmasına da neden olabiliyor.

TABLET, TELEFON VE TV'NİN ZARARLARI

Tablet, TV ve telefonun diğer potansiyel zararları ise şöyle:

Fazla TV izleyen, tablet ve telefon kullanan çocuklarda,  gelişimsel bozukluklar ve uyaran eksikliğine (el çırpma, sallanma, kuş gibi kanat çırpma, zıplama ve benzeri yinelenen anormal davranışlar gösterebilirler) rastlanabilir.

Geç konuşma yaşanabilir. İletişim gücünü zayıflatabilir, beslenme bozuklukları oluşabilir aynı zamanda beslenme alışkanlığını TV izlerken ya da oyun oynarken devam etmek isteyebilir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğuna neden olabilir. Hızlı hareket etmekte olan nesnelere daha fazla odaklandıkları için sabit objeler dikkatlerinden kaçabilir.

İnsanlara karşı ilgisizlik ve kalabalık ortamlardan hoşlanmama başlayabilir. Yaşıtlarının oynadığı oyuncaklara karşı ilgi duymayı bırakabilir.

Sesli ve sessiz iletişimi, gülümseme gibi sosyal iletişimleri ile göz teması ve öğrenme kapasitelerinin yaşıtlarına göre daha geri bırakabilir.

Hayal kurma yeteneğini ve yaratıcılığını kaybedebilir, korku ve kaygı duyguları artar ve bu duygularla baş edebilmeyi öğrenmekte zorluk yaşayabilir.

Okul öncesi dönemde 3 boyutlu hareketli dünyayla tanışan çocuklar, okul döneminde uyaran eksikliği problemi yaşayarak öğrenme güçlüğü, dikkat dağınıklığı ve odaklanma sorunları yaşayabilir.

Çocukların TV'de karşılaştıkları görüntüler, tablet ve telefon üzerinde oynadıkları oyunlar korku, gerilim, şiddete eğilim ve yalnız kalmayı isteme gibi duygusal sıkıntılara yol açabilir.

Oyun kurma ve oyun oynama becerisi azalabilir, sokak oyunları dediğimiz oyunlardan habersiz olarak büyür ya da bu oyunlar onlara anlamsız gelir.

Kinestetik olarak daha ağır, hareketsiz bir çocuk olarak büyür ve bedensel hareketlilik, yorgunluk gerektirecek oyunlara dâhil olmak istemeyebilir.

Tüketicilik artar, reklamlarını izlediği her ürünü talep eder ve onu aldırana kadar sizi ağlayarak bunaltır, yaşı itibari ile görmemesi gereken cinsel içerikli reklamları ya da duymaması gereken kelimeleri sizin kontrolünüz dışında öğrenmiş olur ve kaygı yaşayabilir.

YENİLGİYE TOLERANS DÜŞER

 Özel zevkleri, ilgilendiği bir hobisi olmadan büyür ya da oynadığı oyunlardaki, izlediği filmlerdeki olanakları kendi de benimseme yoluna gidebilir.

ŞİDDETTEN ETKİLENEBİLİR, UYGULAYABİLİR

Telefon ve tablette oyun oynarken, oyunda kaybettikçe ya da bir üst oyuna geçemedikçe hırslanır, öfkelenir, saldırgan olur, kazanamıyorum diye ağlamaya başlar ve karşısındakini suçlamayı öğrenir, kendini beceriksiz olarak görmeye başlayabilir.