• BIST 108.489
 • Altın 152,547
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Siyasi krize yol açtı

  31.07.2009 14:42
  BİLECİK'in AKP'li Belediye Başkanı Selim Yağcı’nın kızının düğününü şehir stadyumunda yapmak istenmesine, CHP İl Başkanı Erdoğan Tüfenkçi, hukuka aykırı olduğunu öne sürerek tepki gösterdi. Belediye başkanı seçilmeden önce hakimlik yapan Selim Yağcı ise s
  Siyasi krize yol açtı
  Siyasi krize yol açtı Siyasi krize yol açtı Siyasi krize yol açtı

  Belediye Başkanı Selim Yağcı"nın 2 Ağustos 2009'da kızı Fatma Ecem Yağcı"yı Bilecik Edebali Stadyumu"nda evlendireceğini söyledi. Stadyumun Başkan Yağcı'nın dünürü Mehmet Gezer"e düğün için tahsis edilmesinin hukuka aykırı olduğunu savunan Erdoğan Tüfenkçi, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “2 Ağustos Pazar günü Bilecik Edabali Şehir Stadyumu'nda düğün töreni yapılacağını öğrendik. Yaptığımız araştırmada olayın gerçek olduğu, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı"nın kızının düğünü olduğunu ve bu konuda davetiyelerin dağıtıldığını gördük. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü teşkilat ve görevleri hakkındaki kanunun tahsisler ile ilgili bölümünde şehir statlarının tahsisi ile ilgili açık hüküm yer alıyor. Kanuna göre; "Şehir statları, teşkilatça programa bağlanmış resmi ve Genel Müdürlük tarafından yapılmasına müsaade edilmiş bulunan özel spor müsabakaları ve spor gösterileri (23 Nisan ve 19 Mayıs) ile Bakanlıkların kültür ve sanat faaliyetleri ile kültür mübadele programı çerçevesi ve kültür anlaşmaları dışındaki faaliyetler için tahsis edilemez" ifadesi yer alıyor. Kanun bu kadar açık seçik hüküm vermişken ilimiz Edebalı Şehir Stadyumu'nun düğün yapmak üzere Belediye Başkanı'nın dünürüne tahsis edilmesi kanunsuzluk, hukuk bilmezlik örneğidir.

  Bu kiralamaya izin veren başta ilimiz Gençlik ve Spor İl Müdürü ve "oluru" imzalayan Vali Yardımcısı kanun hükümlerini yerine getirmeyerek suç işlemiş sayılacaklardır. Suç unsursu oluşmadan bu yanlışdan dönülmesi gerekir. İdari ve mülki amirlerin yetkilileri uyararak olaya el koyması gerekir.”
  BELEDİYE BAŞKANI YAĞCI"NIN AÇIKLAMASI
  Bu açıklama üzerine Bilecik"in AKP"li Belediye Başkanı Selim Yağcı da, CHP İl Başkanı Tüfenkçi'yi konuyu siyasi çekişmelere alet etmekle suçladı. Belediye Başkanlığı görevinden önce çeşitli illerde hakimlik yapan Selim Yağcı, yaptığı yazılı açıklamasında şöyle dedi: “Bilindiği üzere 2 Ağustos Pazar günü biricik kızım Fatma Ecem'in mürüvvetini görmek amacıyla, tüm dost ve hemşerilerimizin katılımıyla Bilecik Edebali Stadyumu"nda bir düğün organizasyonumuz vardır. Her düğün sahibinin yaşadığı heyecan ve mutluluğu bizler de yaşamaktayız. Anlaşılmaz bir şekilde, bu mutlu günümüzde, örfümüzce mukaddes sayılan bir cemiyeti bile yakışıksız bir üslupla siyasi çekişmelere alet etmek isteyenler vardır. Düğün merasiminin Edebali Stadyumu"nda yapılacak olmasını, sanki kanuna aykırı bir olaymış, nüfuzumuzu kullanarak elde ettiğimiz bir ayrıcalıkmış gibi lanse ederek, kamuoyunu yanlış yönlendirmeye çalışmanın altında yatan amacı anlamak mümkün değildir. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne ait tesisler 09.12.2005 tarih ve 26018 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü İşletme Yönetmeliğinin 9. maddesi doğrultusunda isteyen herkese müsait olduğu ölçüde tahsis edilir. Buna göre sene başında toplanan il komisyonu tarafından belirlenen ve Bakanlıkça onaylanan bedeli yatıran herkes bu hakkı elde eder. Dünürüm Sayın Mehmet Gezer bey de davetlilerin fazla olması sebebiyle daha geniş katılımın olabileceği düşüncesiyle, stadyumu kiralamak istemiş ve bahsettiğim esaslar doğrultusunda bedelini ödemek suretiyle ki, bu bedel normal bir düğün salonu kirasından daha yüksektir tesisi kiralamıştır. Herkesin yapmaya hakkı olduğu ve tamamen yasalar çerçevesinde yapılan bu kiralama işlemini, kamuoyunu yanlış yönlendirmek amacıyla kötü niyetle kullanan kişileri kınıyor, bu vesileyle tüm halkımızı bu mutlu günümüzde aramızda görmek istediğimizi vurgulamak istiyorum.”

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim