banner158

Davutoğlu'ndan kayyum açıklaması: Seçimle gelen seçimle gider

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP'li üç belediyeye kayyum atanmasını "Seçimle gelenlerin seçimle ayrılması milli irade ilkesinin gereğidir." diyerek hükümeti eleştirdi.

Davutoğlu'ndan kayyum açıklaması: Seçimle gelen seçimle gider

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu HDP'li Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyum atanması ile ilgili sosyal medya hesabından bir açıklamada bulundu. Davutoğlu, seçimlerle göreve gelen Mardin, Diyarbakır ve Van Belediye Başkanları’nın görevden alınmasını "demokratik sistemin ruhuna aykırıdır." diyerek "Seçimle gelenlerin seçimle ayrılması milli irade ilkesinin gereğidir." ifadeleri ile hükümeti eleştirdi.

Ahmet Davutoğlu'nun sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklaması şu şekilde:

"Kısa süre önce gerçekleşen seçimlerle göreve gelen Mardin, Diyarbakır ve Van Belediye Başkanları’nın idari tasarrufla görevden alınması demokratik sistemin ruhuna aykırıdır. Seçimle gelenlerin seçimle ayrılması milli irade ilkesinin gereğidir.


Adayların seçime girmesi kanuna aykırı ise Yüksek Seçim Kurulu bunu seçim öncesinde değerlendirmelidir. Elbette seçim sonrasında işlenen suçlara ilişkin de gerekli tedbirler alınabilir. Ancak bunun öncelikle yargı nezdinde hukuki şartları oluşmalıdır.


Esas olan seçme ve seçilme hakkıdır. Bu karar, toplumsal barışa katkı sunmayacağı gibi terörle mücadeleyi de zaafa uğratabilir. Terörle en etkili siyasi mücadele, demokratik temsili aşındırmakla değil milletin gönlüne girip seçim kazanmakla verilir."

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2019, 17:18
banner192