banner274

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Nazarbayev'in Türk Konseyi Onursal Başkanı olmasını önerdim

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Konseyi Genel Sekreteri Bağdad Amreyev'i kabul etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Nazarbayev'in Türk Konseyi Onursal Başkanı olmasını önerdim
banner328

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Huber Köşkü'nde gerçekleşen kabulde, Kırgızistan'da düzenlenen 6. Türk  Konseyi Zirvesi'nde aldıkları kararla Türk Konseyi Genel Sekreterliği'ne ataması gerçekleştirilen Bağdad Amreyev'e başarılar diledi.

Türk dünyasının birlik ve beraberliğinin her daim öncelikleri arasında  olduğunu vurgulayan Erdoğan, Türk Konseyi'nin diğer ülke ve uluslararası örgütlerle iş birliğini güçlendirmesine önem atfettiklerini dile getirdi.

Bu amaçla İslam İşbirliği Teşkilatı'nda gözlemci statüsü elde edilmesi  çalışmalarını desteklediklerini belirten Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk  Cumhuriyeti'nin Türk Konseyi'ne gözlemci üye olması konusunda destek  beklediklerini ifade etti.

"Türk Konseyi'nin İstanbul'da kalmasını ve mevcut yapısını korumasını istiyoruz"

Erdoğan, Azerbaycan'ın ev sahipliğinde ekim ayında düzenlenecek 7'nci zirvenin hazırlıklarını da yakından izlediklerini belirterek, şunları kaydetti:   

"Bu zirve ile birlikte artık Özbekistan'ı da Konsey üyesi olarak  görmeyi ümit ediyoruz. Türkmenistan Cumhurbaşkanı Berdimuhammedov'un zirveye onur  konuğu olarak davet edilebileceğini de düşünüyoruz. Reform düşüncesi Konsey  gündeminde üst sıralarda yer almakta. Sayın Nazarbayev'in bu konudaki vizyonunu  paylaşıyoruz. Eşgüdüm ve sinerjinin geliştirilmesi yoluyla Konsey'in  verimliliğinin artırılmasına matuf seçeneklerin değerlendirilmesini daha uygun  buluyoruz. Bu çerçevede, Türk Konseyi'nin İstanbul'da kalmasını ve mevcut  yapısını korumasını istiyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca "Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter  Asamblesi'nin (TÜRKPA) ayrı bir uluslararası örgüt olarak devamından yanayız.  TÜRKSOY'un özel statüsünün korunarak mevcut üye yapısıyla Ankara'da kalmasının  uygun olacağını değerlendiriyoruz." dedi.

Erdoğan, Nur-Sultan'da bulunan Uluslararası Türk Akademisi ve Bakü'de  yerleşik Türk Kültür ve Mirası Vakfı hususunda Kazakistan ve Azerbaycan'ın tercih  edeceği önerileri desteklemeye hazır olduklarını ifade etti.

"Nazarbayev'in Türk Konseyi Onursal Başkanı olmasını önerdim"

Erdoğan, "Türk dünyasının Aksakalı" olarak gördükleri Nazarbayev'in liderliğinin gerek Kazakistan'la ikili ilişkilerin geliştirilmesinde gerek Türk Konseyinin kurulup gelişmesinde büyük rol oynadığını söyledi.

Nazarbayev'in değerli görüşlerine ve derin tecrübesine önümüzdeki  dönemlerde de ihtiyaç duyacaklarını belirten Erdoğan, "Bu anlayışla Sayın Nazarbayev'in Türk Konseyi Onursal Başkanı olmasını önerdim. Teklifimizin tüm üye  ülkelerden kabul gördüğünü büyük bir memnuniyetle öğrendim." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekim ayında yapacakları zirve sırasında bu  konuda ayrıca bir tören düzenleyebileceklerini kaydetti.

Kabulde, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da hazır bulundu.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2019, 20:03
banner218
google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k