banner339
banner391
banner313

AK Partili Vekil Darbe Komisyonu'nda Fethullah Gülen'in Dinlenmesini Önerdi

'FETÖ'yü ve 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu'nun ikinci toplantısı başladı. Komisyon toplantısında AK Partili vekil, Fethullah Gülen'in dinlenmesini önerdi.

AK Partili Vekil Darbe Komisyonu'nda Fethullah Gülen'in Dinlenmesini Önerdi
banner353

TBMM'de 15 Temmuz darbe girişimi ile Gülen cemaatinin faaliyetlerinin tüm yönleriyle araştırılması için kurulan 15 üyeden oluşan Meclis Araştırma Komisyonu ikinci kez toplandı. Komisyonda önemli bir son dakika gelişmesi yaşandı. Komisyon toplantısında AK Partili vekil Fethullah Gülen'in dinlenmesini önerdi.

TARTIŞMAYLA BAŞLADI

FETÖ'yü ve 15 Temmuz Darbe Girişimi'ni Araştırma Komisyonu'nun ikinci toplantısı muhalefet, komisyonun tamamının görsel basına da açık olması gerektiğini savununca tartışmalı başladı. Komisyonda CHP'li Aytun Çıray, "Başkanlık divan seçiminde Yenikapı ruhunu nane ruhuna çevirdiniz" deyince AK Partili Emine Nur Günay, ise "Yenikapı ruhunu, nane ruhu tuz ruhuna çevirmeyin" diye karşılık verdi.

TBMM'de FETÖ/PDY, 15 Temmuz darbe girişimi ile bu terör örgütünün faaliyetlerinin tüm yönleriyle araştırılması için kurulan 15 üyeden oluşan Meclis Araştırma Komisyonu ikinci kez toplandı.

"GÖRSEL BASINA KAPALI OLACAĞIZ" DEDİ TARTIŞMA BAŞLADI

Komisyon Başkanı Reşat Petek, Yenikapı ruhunun komisyonda da süreceğini, FETÖ'nün ipliğinin pazara çıkarılacağını belirtti. Petek konuşmasının ardından toplantının görsel basına kapalı olacağını, yazılı basının kalabileceğini söyledi.

Bunun üzerine komisyonun CHP'li üyesi Sezgin Tanrıkulu görsel basının dışarı çıkarılmaması gerektiğini söyleyerek "Biz darbe soruşturmasının televizyonlardan yayınlamasını istiyoruz. Ne olduğu konusunda yargılamaların şeffaf olması lazım. Halkımızın bu yargılamaları canlı izlemesini savunuyoruz. Kameralar çalışmamızı engellemez, huzurumuzu bozmaz. Kimin ne konuştuğu ne söyleyeceğinin millet tarafından bilinmesi lazım. Ancak bu şekilde darbeci zihniyeti ortadan kaldırabiliriz" diye konuştu.

"BENİM SÖZÜMÜ KESEMEZSİNİZ"

Komisyonun diğer üyelerinin de söz istemesi üzerine Reşat Petek 3'er dakika söz verdi.

CHP'li Aykut Erdoğdu, "Biz burada kafamıza göre usul belirleyemeyiz. Ya gizli oturum kararı alırsanız ya da açık oturumdur, yazılı ve görsel basın hazır bulunur" dedi.

Reşat Petek süresinin bittiğini söyleyince Aykut Erdoğdu tepki gösterdi. Erdoğdu, Petek'e "Benim sözümü kesemezsiniz, kestirmem de zaten. Benim hakkımı gasp edemesiniz" dedi.

Zaman zaman seslerin yükseldiği komisyonda tartışma bir süre bu konu üzerinden devam etti.

AK PARTİLİ ÖZDAĞ, ORTAMI YUMUŞATTI

Komisyon Başkanvekili AK Partili Selçuk Özdağ ise "Demokrasi iktidarların rejimi değildir, muhalefetlerin rejimidir. Muhalefetin olduğu yerde demokrasiden bahsedebiliriz. Her hakikati konuşacağız. beraberce konuşacağız. Bu komisyon Cumhuriyet tarihinin en önemli komisyonlarından biridir. Muhalefet var olmalıdır" diye konuşarak tartışma ortamını yumuşattı.

NANE RUHU, TUZ RUHU TARTIŞMASI

AK Partili bir diğer divan üyesi Ravza Kavakçı Kan kameraların zaman zaman dikkatini dağıttığını kaydederek tartışmaların son ermesi bir an önce gündeme geçilmesi gerektiğini söyledi.

Kan "İyi niyetle, Yenikapı ruhuyla başladık toplantıya" deyince CHP'li komisyon üyesi Aytun Çıray "Söylemde bu var da başkanlık divan seçiminde Yenikapı ruhunu, nane ruhuna çevirdiniz" dedi.

AK Partili bir diğer üye Emine Nur Günay ise "Yenikapı ruhunu, nane ruhu tuz ruhuna çevirmeyin" diye Çıray'a karşılık verdi.

OYLAMA YAPILDI, KOMİSYON GÖRÜNTÜYE KAPATILDI

Komisyon Başkanı Reşat Petek, toplantıda görsel basının kalıp kalmaması için oylama yapılmasını teklif etti. Çoğunluğun oylarıyla toplantının kameralara kapalı devam edilmesi kararı alındı.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2016, 18:01
banner218

banner344

banner394

banner343

banner393

google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k