Sivilceler genellikle yağlı cilt tiplerinde çok sık görülür. Sivilceler çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Gözeneklerin tıkanması, yanlış bakım uygulamaları, stres, düzensiz beslenme ya da hava kirliliği gibi birçok neden sivilce oluşumuna sebep olur. Limon sivilceleri kurutucu ve cilt tonunu eşitleyici özelliği sayesinde doğal cilt bakımında çok sık kullanılıyor. Sivilcelerinizden şikayetçiyseniz ve cildinizdeki lekelerin görünümünü azaltmak istiyorsanız cilt bakımında limon kullanmayı deneyebilirsiniz.

 Sivilceler cildin kusursuz görünümünü bozar. Aynaya her baktığınızda canınızı sıkan sivilcelerinizden doğal yöntemlerle kurtulabilirsiniz.

Ansızın cildinizde çıkan sivilceleri limon kullanarak kurutabilirsiniz. Limon asitli olduğu için sivilceleri kısa sürede kurutarak yeniden çıkmalarını da engelliyor. Peki, limon sivilceleri kurutur mu? Limonun cilde faydaları nelerdir? Posta.com.tr okurları için merak edilen bu soruların yanıtını derledik.

LİMON CİLT LEKELERİNİ AÇAR

Limon müthiş bir C vitamini kaynağıdır. Limon içerisindeki C vitamini sayesinde cilt üzerinde sivilce sonrası oluşan ya da güneş lekeleri sonrası oluşan cilt lekelerini tedavi eder.

Limon koyu cilt lekeleri üzerinde bile düzenli kullanımda etkisini gösterir. Limon cildin aydınlık ve canlı görünmesine de yardımcı olur. Mat cilt görünümünü ortadan kaldırır.

Sabahları yüzünüzü yıkadığınız suya bir kaç damla limon ekleyerek cilt tonunu eşitleyebilir, leke görünümünü azaltabilirsiniz.

SİVİLCELERİN EN BÜYÜK DÜŞMANI

Limon ciltteki fazla yağı alır. Cildim sebum üretimini dengede tutar. Bu özelliği ile cildin aşırı yağlanmasını ve gözeneklerin tıkanmasını engeller.

Bu yiyecekleri dikkatli tüketin! Vücudu yağlandırıyor Bu yiyecekleri dikkatli tüketin! Vücudu yağlandırıyor

Limon asidik özelliği ile cildinizdeki sivilceleri kurutur. Sivilcelerin tekrar çıkmasını engeller. Gözenekleri temizleyerek yağ, kir ve makyaj kalıntılarının birikmesini engeller.

Limonun içerisinde bulunan bolca sitrik asit, cilt problemlerini tedavi etmede çok etkilidir.

Cildinize limon sürerek sivilcelerin geçmesini önlemek istiyorsanız bir parça pamuğa bir kaç damla limon suyu sıkın ve uyumadan önce tonik olarak kullanın.

CİLDİN ERKEN YAŞLANMASINI ÖNLER

Yaşınız ilerledikçe cildinizdeki kırışıklıklar ve ince çizgiler daha belirgin hale gelir. Cildinize limon sürmeye başlayarak cildinizin erken yaşlanmasın önleyebilirsiniz. Limon içerisindeki vitaminler sayesinde cildi besler ve hücreleri yeniler.

Limon cildi canlandırıcı özelliğe sahiptir. Yaş aldıkça cildiniz kırışıklıklar ve sarkmalar daha belirgin hale gelir.

Limon kullanarak cilde dolgunluk kazandırabilir ve yaşlanma belirtilerini en aza indirebilirsiniz. Limonun faydalarından yararlanmak için limonu besin olarak da tüketmeniz önerilir.

PEELİNG ETKİSİYLE CİLDİ TAZELER

Limon cilt üzerinde peeling görevi de görür. Limon ölü hücreleri temizleyen en etkili doğal yöntemlerden biri.

Limonu cildinize sürerek cildi ölü hücrelerden arındırabilir ve nefes almasını sağlayabilirsiniz.

Cilde uygulamak için yarım limonun üzerine toz şekeri sürüp cildinize birkaç dakika masaj yapabilirsiniz. Daha sonra cildinizi durulayıp mutlaka bir nemlendirici sürmeniz önerilir. Bu işlem haftada 1-2 kez düzenli olarak yapabilirsiniz.

NOT: Eğer hassas bir cildiniz varsa limonu doğrudan cildinize uygulamayın!