Balkanlar'da gerilim tırmanıyor. Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrası gözler Sırbistan ile Kosova arasındaki gerilime çevrildi. Sırbistan-Kosova sınır hattında son dakika gelişmeleri yaşanıyor. İki ülkenin sınır hattında hava saldırı sirenlerinin çaldığı rapor edildi. Balkanlarda yaşanan bu gerilim akıllara Savaş Avrupa'ya mı sıçrıyor? Olası Kosova-Sırbistan geriliminin ne gibi sonuçları olur? Türkiye bu süreçte hangi pozisyonda yer alıyor? sorularını getirdi.

Maymun çiçeğine yakalanan Türk, DSÖ'nün gündeminde Maymun çiçeğine yakalanan Türk, DSÖ'nün gündeminde

Sırbistan ve Kosova sınırında gerilim tırmanıyor. Sırbistan ile Kosova sınırı karşılıklı olarak kapandı ve barikat kurulduğu belirtiliyor. İki ülke arasındaki gerilimi v değerlendiren Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar şu açıklamalarda bulundu:

Balkanlardaki bir çatışma diğer yerlerdeki hiçbir çatışmaya benzemez. Mesele nereden çıktı? Sırbistan, Ukrayna savaşı sonrası aldığı pozisyonda Rus askerlerini Sırbistan'da görmek istiyoruz dediler. Sırbistan'da şöyle bir söz yazar 'Kosova, Sırbistan'ındır' diye. Kosova yeni almış olduğu kararla bundan sonra özellikle Kosova'daki Sırpların Sırbistan kimliğini kullanamayacağını ve araç plakalarını kullanamayacağı bir düzenleme çıkarmak istedi. Bütün mesele de bu işten rahatsız olan Kosova'daki Sırplardan çıktı. Sahadan gelen sıcak bilgiler bir şekilde Kosova askerleri yaralandı ve hastanelere götürülüyor. Büyük bir gerginlik var. Sırbistan, Rusya'nın Balkanlardaki asıl müttefiki. Ukrayna savaşının yan etkilerini nerede göreceğiz diye sorarken hep Balkanları düşündük. Balkanlardaki bir ısınma Avrupa'nın istikrarsızlaşmasına neden olur. Kontrol edilebilir mi? Bunu göreceğiz. Birleşmiş Milletler'e yapılan çağrılar var.