Kiralayan kişi sonrasında otomobille kaza yaptı. Şirket hasar bedelini ve kirama tutarını sizden talep ediyor.

Türkiye’de otomobil fiyatlarının artmasıyla birlikte araç kiralama oranları arttı. Kurumsal, aylık ve günlük araç kiralamalarının yanı sıra mobil uygulamalar üzerinden de artık kolaylıkla otomobil kiralanabiliyor.

Her geçen gün başka bir alanda karşımıza çıkan dolandırıcıların yeni hedefi ise mobil uygulamalar üzerinden araç kiralayanlar oldu.

OdaTV'nin haberine göre MOOV uygulamasını kullanan Fahri Ç.’yi 24 Nisan’da kendisinin MOOV’dan ulaştığını söyleyen biri aradı. Arayan kişi, Fahri Ç.’den uygulamada güncelleme yapacaklarını ve cep telefonuna gönderdikleri şifreyi söylemesini istedi. 

İkinci el otomobil satışlarında kilometre oyununun cezası artırılıyor İkinci el otomobil satışlarında kilometre oyununun cezası artırılıyor

Fahri Ç., telefonuna baktığına mesajın MOOV’dan geldiğini gördü ve gelen şifreyi karşıdakine iletti.

Fahri Ç., şifreyi söylediğinde telefonuna bankadan 708 TL işlem yapıldığına dair bir mesaj geldi.

Bankadan gelen mesajı gören Fahri Ç., MOOV’u arayarak durumu anlattığında “Mesajı biz göndermedik. Siz şifreyi paylaştığınız için kredi kartı bilgileriniz ele geçirilmiştir, kartlarınızı iptal ettiğiniz takdirde bir sorun olmaz” yanıtını aldı. Fahri Ç., kartlarını iptal edince 708 TL’lik işlem de iptal edildi.

10 Mayıs’ta Fahri Ç.’ye “MOOV Hasar” üzerinden bir WhatsApp mesajı geldi. Mesajda 6 Mayıs tarihinde kiraladığı aracın kaza yaptığı ve iki gün içerisinde evrakları iletmesi isteniyordu. Kaza yapan aracının fotoğrafı da kendisine gönderilmişti.

Fahri Ç., bu mesaj üzerine tekrar MOOV ile iletişime geçerek aracı kendisinin kiralamadığını ve kredi kartını iptal etmesine rağmen bu aracın nasıl kiralandığını sordu.

MOOV yetkilisi kendisine “Fahri Ç. isimli hesap üzerinden Boran Okuducu adlı şahsın kredi kartı tanımlanarak kiralama yapıldığını aracın hasar ve kullanım bedelini ödemesi gerektiğini” ifade etti.

31 Mayıs’ta savcılığa suç duyurusunda bulunan Fahri Ç., MOOV adlı şirketten ve Boran Okuducu'dan şikayetçi oldu.