Tedavülde olan banknotlar dokuzuncu emisyon para grubunda yer alıyor. 5, 10, 20, 50, 100 ve 200 Türk Lirası olmak üzere altı banknot bulunan bu para grubunda sahteciliğe karşı da filigran ve holografik şerit gibi önemler var.

Nümismat ve Yazar Necati Doğan, son dönemde sıfırı olmayan bazı banknotların hatalı basıldığına dair iddialarla ilgili şunları söyledi: “Bu paralar hatalı basılmıyor. Banknotların değerini gösteren rakamlardan özellikle sondaki sıfırlar holografik şeridin üzerine denk geliyor. Bu rakamlar kimyasallarla silinip, paranın hatalı basım olduğu iddia ediliyor. Buradaki amaç, hatalı basım iddiasıyla banknota koleksiyon değeri kazandırıp, yüksek bedellerle satabilmek."

PARALARIN ÜZERİNDE İŞLEM YAPMAK SUÇ

Nümismatik (eski para ve madalyaların tarihi ve tanımıyla uğraşan bilim) ile uğraşan camia mensuplarını ve vatandaşları hatalı olduğu iddia edilen banknotlar konusunda uyaran Doğan, “Yaklaşık 40 yıldır para ve madalya konusunda çalışıyorum. Bu konuda 18 kitap yazım, ilk defa bu kadar hatalı basım para iddialarıyla karşılaşıyorum. Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Kanun gereği paraların üzerinde işlem yapılması suç. Burada bir işlem söz konusu, bunu yapanlar suç işliyor" dedi.