RTÜK Başkanı Şahin: Haber sunucusu olan birinin devlet yetkililerini tehdit etmesi haddi değildir RTÜK Başkanı Şahin: Haber sunucusu olan birinin devlet yetkililerini tehdit etmesi haddi değildir
SGK, sahte sigortalılık ve sahte iş yerleri ile mücadelede kapsamlı denetimlere başladı. "Sahte Sigortalılık ve Sahte İş Yeri Takip Platformu" üzerinden yürütülen çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Kurum, bu kapsamda 2023 yılında 101 bin 794 denetim gerçekleştirdi. Denetimler sonucunda 1533 iş yerinin sahte olduğu tespit edildi ve 88 bin 455 kişinin sigorta kaydı iptal edildi.

SGK, sahte sigortalılığı tespit edilen kişilerin sigortalılığını iptal ediyor. Ayrıca, bu kişilere bağlanan aylıkları iptal ederek ödenen maaş ve diğer ödemeleri faiziyle geri alıyor. Sahte iş yerlerinin tescil kaydı, e-sigorta şifresi ve iş yeri sicil numarası iptal ediliyor. Bu iş yerlerine verilen teşvik ve destekler gecikme cezası ve gecikme zammıyla tahsil ediliyor.

Sosyal Güvenlik Denetmenleri Derneği Genel Başkanı Mustafa Şahin'e göre, sahte sigortalılık daha çok kayıt dışının yüksek olduğu illerde yaygın. Şahin, sahte sigortalılığın genellikle akraba veya tanıdıklara ait iş yerleri üzerinden yapıldığını belirtti. Ayrıca, son dönemde hamilelerin sahte sigortalılık başvurularında artış gözlemlendiğini ifade etti.

Mustafa Şahin, sosyal güvenlik denetmenlerinin daha etkin çalışabilmesi için özlük haklarının iyileştirilmesi gerektiğini belirtti. Denetmenler, SGK merkez teşkilatına bağlı olarak çalışmak ve büyükşehirlerde grup başkanlıkları şeklinde örgütlenmek istiyor. Bu talepler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve SGK Başkanlığına iletildi.