• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  SGK karşılıyor

  09.03.2009 09:06
  Çocukta biyonik kulak ücretini, SGK karşılıyor
  SGK karşılıyor
  SGK karşılıyor SGK karşılıyor SGK karşılıyor

  SGK Başkanı Fatih Acar: İşitme cihazlarında doktor yazarsa iki kulağın da fiyatını ödüyoruz. 40 bin TL'yi bulan biyonik kulak masrafları da karşılanıyor..

  Sosyal Güvenlik Kurumu SGK, işitme cihazı kullananlara da büyük kolaylıklar ve avantajlar sağlıyor. Üstelik verilen cihazlar Avrupa Birliği belgeli.

  * İşitme cihazlarına ne kadar ödeniyor?
  SGK işitme cihazlarına 350 TL fiyat ödüyor. "Bu fiyata işitme cihazı bulamıyoruz, işitme cihazları çok pahalı" diyenler Sosyal Güvenlik Kurumu'nun 177 hattından kaliteli işitme cihazları konusunda bilgi alabilirler. Bizler bu fiyatları belirlerken CE yani Avrupa Belgesi almış cihazları seçtik. Seçtiğimiz cihazların ucuz ve kalitesiz olduğunu kesinlikle düşünmeyin, en iyilerini belirledik.

  6 AY İŞİTME CİHAZI ŞARTI
  Doktor yazarsa iki kulaklığın da fiyatını da ödüyoruz. Tek şart, önce insanlar bu cihazları ödüyor, sonra faturasını bize getiriyor, biz de ödemesini hemen yapıyoruz. Ancak hiçbir gecikme olmuyor en fazla bir hafta içinde ödeme gerçekleşiyor. Doktor iki kulak diyorsa iki kulak birden ödenecektir. Ancak bu cihazlar için çalışanlar yüzde 20 emekliler yüzde 10 katılım payı ödemek zorunda kalıyorlar.

  * Kızım Ayşenur'a biyonik kulak taktırmıştık, işitme cihazı da kullanıyor, ama kardeşi Emin'in de ihtiyacı oldu. İşitme cihazları çok pahalı, kızımın işitme cihazını kardeşine verdik. Çocukların her türlü sağlık güvencesi karşılanıyorsa bu neden karşılanmıyor?
  Çocuklara biyonik kulak masrafları SGK tarafından karşılanıyor bunun masrafı her bir çocuk için 40 bin TL'yi buluyor. Ve ailelerin katılım payı ödemesine gerek kalmıyor. Ancak biyonik kulak takılmadan çocukların altı ay süreyle işitme cihazı kullanma şartı var. Kızınıza işitme cihazı bu nedenle alınmıştır, biyonik kulak takıldıktan sonra işitme cihazına zaten gereksinimi kalmaz.

  OKUL DÖNEMİ AVANTAJI
  Çocuklarınız okul döneminde olduğu için şöyle bir avantajınız daha var, 350 TL'lik işitme cihazlarının yerine bir buçuk kat hatta iki kat pahalı özellikli dijital cihazlardan da alabilirsiniz. Devlet çocuklar için bunun ödemesini yapıyor, ancak bu cihazlar için çalışanların yüzde 20 emeklilerin yüzde 10 katılım payı ödemesi gerekiyor, yani 700 TL'lik bir cihaz için 140 TL ödeme yeterli.

  SABAH

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim