• BIST 107.549
 • Altın 271,110
 • Dolar 5,7028
 • Euro 6,3072

  SGK harekete geçti! Emekli, öğretmen, avukat, doktor, işçi herkesi kapsıyor...

  08.11.2019 11:35
  SGK milyonlarca kişi için harekete geçti. Bugüne kadar 926 bin 469 kişiyi mesajla uyaran SGK, önümüzdeki yıl doktor, öğretmen, mühendis, sporcu,avukatları da kapsayan uyarı sistemini devreye alacak. Mektuplar gönderilecek.
  SGK harekete geçti! Emekli, öğretmen, avukat, doktor, işçi herkesi kapsıyor...
  SGK harekete geçti! Emekli, öğretmen, avukat, doktor, işçi herkesi kapsıyor... SGK harekete geçti! Emekli, öğretmen, avukat, doktor, işçi herkesi kapsıyor... SGK harekete geçti! Emekli, öğretmen, avukat, doktor, işçi herkesi kapsıyor...

  Cumhurbaşkanlığı'nın 2020 yılı programı Resmi Gazete'de yayımlandı.

  Ekonomiden sağlığa, ithalattan ihracata, kişisel gelişimden yeni eğitim sistemine kadar her alanda detaylı hedef ve projeler içeren programda sosyal güvenlik alanını inceledik ve bu konuda önümüzdeki yıllarda bizi nelerin beklediğini sizler için derledik.

  BES yerine TES geliyor, tasarruf ilkokuldan başlayacak!

  2012 Yılında hayatımıza giren BES sistemine, bu yıllarda katılımcı sayısı 3,1 milyon seviyesindeyken 2019 tarihi itibariyle katılımcı sayısı yayımlanan rapora göre 6,8 milyona ulaştı. Bu rakama ayrıca bir de 2017 yılında otomatik katılım sistemiyle dahil edilen 5,3 milyon kişi de eklenince toplam 12,1 milyon kişi BES sistemine katıldı diyebiliriz. Cumhurbaşkanlığı yıllık raporuna göre, BES sistemi geliştirilerek ‘bireysel’ kavramı ‘tamamlayıcı’ olarak değiştiriliyor. Yani önümüzdeki yıllarda BES yerine TES sistemine dahil olacağız.
  Sistemden çıkmak yerine kişilerin acil nakit ihtiyaçlarında bu sistemden bir kısmını karşılaması amaçlanacak. Eğitim, sağlık, evlilik ve ev alma durumlarında sistem üzerinden kişiler birikimlerinin bir kısmını kullanabilecek. Bu sisteme devlet katkısı daha da arttırılacak. İlk, orta ve yüksekokullarda öğrenciler tasarruf bilinci ile yetiştirilecek. Anket sistemi ile BES sisteminden neden çıkıldığı araştırılacak ve diğer önlemler alınacak.

  Sigortalı rakamları yüksek seviyelerde!

  Cumhurbaşkanlığı raporunda ülke genelinde tüm sigortalılara ilişkin rakamsal veriler de yayınlandı. Yayınlanan rakama göre aktif ve kayıtlı sigortalılarda büyük artışlar gözlendi.

  TÜRKİYE’DEKİ SİGORTALI NÜFUSU

  Kamu Çalışanları Toplam Sayısı

  11.806,642

  Aktif Sigortalılar

  3.033,301

  Aylık Alanlar

  2.056,280

  Bağımlıları

  6.717,061

  Hizmet Akdine Tabi Çalışan Sayısı

  41.883,170

  Aktif Sigortalılar

  14.252,069

  Aylık Alanlar

  254,525

  Bağımlıları

  45,384

  Bağımsız Çalışanlar

  15.347,489

  Aktif Sigortalılar

  2.137,124

  İsteğe Bağlı Sigortalı

  151,481

  Tarımdaki Aktif Sigortalı

  696,175

   

  Sade, etkili ve anlaşılır istihdam teşviki sistemi geliyor!


  İşverenler için onlarca karmaşık teşvik yerine sade, etkili ve istihdama doğrudan etki edecek teşvik sistemi hayata geçirilecek. Program dahilinde işverenler faydalanıyorsa otomatik olarak sistemsel teşvikler uygulanacak. Doğrudan etkili ve uygulanabilir bir teşvik sistemi için Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve SGK ortak olarak çalışacak.

  Emniyet, SGK, İŞKUR ve GİB entegreli denetim sistemi geliyor!

  2020 Yılında kayıtdışı istihdamın önlenmesi için tüm denetim tedbirleri alınacak. Öyle ki bir trafik çevirmesinde kolluk kuvveti çevirdiği şirket aracında tespit ettiği kişiyi hem GİB, hem İŞKUR hem de SGK’ya bildirecek. SGK firma aracında tespit edilen şahsın şirket çalışanı olup olmadığına bakarak uygulama yapacak.
  Kayıtdışı istihdamın fazla olduğu inşaat, turizm ve küçük ölçekli işletmeler ayrıca denetime tabi tutulacak. Buralara ceza ve yaptırımlardan ziyade kayıtlı çalıştırma özendiriciliği kazandırılacak. Bu firmalara yıl içerisinde ayrıca rehberlik ve danışmanlık yapılacak, tabi buna bağlı olarak ayrıca denetlenecek.
  Sosyal Güvenlik Kurumu, 33 bin işyerine kayıtdışı ve eksik ücret denetimi yapmaya hazırlanıyor.

  Doktora, öğretmene, avukata, sporcuya ücretin eksik yattı mesajı!

  Programda geçtiğimiz yıl başlatılan prime esas kazançla ilgili uygulamalara da yer verildi. 2019 yılı programına alınan önlemle, prime esas kazancı düşen sigortalılara bu durum bir uyarı mesajı olarak atılmaya başlanmıştı. Programa göre, prime esas kazancı yüzde 20’in üzerinde azalan sigortalalılara bildirim yapıldı ve bu şekilde atılan uyarı mesajlarının toplamı 926 bin 469’a yükseldi. 2019 yılı Cumhurbaşkanlığı programına alınan ve uygulanan düzenlemeyle, kişilerin bilgisi olmaksızın, prime esas kazançlarının eksik yatırılması önlenmeye çalışılmayı hedefleniyor.

  Özel sektörde çalışan sigortalıların prime esas kazancının bir önceki aya göre yüzde 20 ve üzerinde azalması durumunda bilgilendirme amaçlı kısa mesaj gönderilecek. Yapılan analizler sonucunda doktor, mühendis, avukat, sporcu ve öğretmen meslek gruplarındaki sigortalıların kazançlarının eksik bildirildiği tahmin edilen işverenlere yönelik bilgilendirme amaçlı mektup gönderilecek. Bu kapsamda mağdur olan çalışanlara da elektronik ortamda bilgilendirme yapılacaktır.

  Emeklilere kolaylık...

  Emeklilere yönelik aylık bağlama bilgilendirme yazılarının e-Devlet ve SMS üzerinden ulaşmasının sağlanmasına, yönelik çalışmaların 31 Aralık 2019 tarihine kadar tamamlanması öngörülüyor. Esnaf Ahilik Sandığı Sigortası primlerinin takip ve tahsilatının yapılabilmesine yönelik program çalışmalarının 2019 yıl sonuna kadar tamamlanarak 1/1/2020 tarihinde kullanıma girmesi planlanıyor.

  Kaynak : Vatan

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim