SGK, kişiler ve aileleri bazı durumlar karşısında belirli yasal haklar doğrultusunda bazı ödemeler yapmaktadır. Bu ödemelerden birisi, Analık Hali.  “Peki Analık hali nedir?” Diyorsanız bu hak ile ilgili ayrıntıları haberimizin devamında bulabilirsiniz...

SGK’nın resmi web sitesi üzerinde yer alan bilgilere göre, 4/a ve 4/b sigortalılık statüsüne tabi sigortalı kadının ya da sigortalı erkeğin sigortalı olmayan eşinin, kendi çalışmalarından dolayı gelir yahut aylık alan kadının gelir ya da aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşinin gebeliğinin başladığı andan itibaren; Doğumdan sonraki ilk 8 haftalık, çoğul gebelik halinde ise ilk 10 haftalık süreye kadar olan gebelik, analık haliyle alakalı rahatsızlık, engellilik halleri gibi durumlar “Analık Hali” olarak kabul edilir.

Analık Sigortası;

4/a ve 4/b sigortalılık statüsüne tabi sigortalılar,

Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevlerinde çalışan hükümlü ve tutuklular,

Ev hizmetlerinde çalışanlardan ay içinde çalışma saati süresine göre hesaplanan çalışma gün sayısı 10 gün ve daha fazla olanların Analık Sigortası kapsamında yer almaktadır.

Analık Sigortasından sağlanan haklar kapsamında sunulan ödenekler şu şekilde;

Analık sigortasından sigortalıya, Geçici iş göremezlik ödeneği, Emzirme ödeneği ödenmektedir.

“Geçici İş Göremezlik” ödeneğinden ödenebilmesi için;

İstirahatın başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,

Doğumdan öncesi, 1 yıl içinde miminum 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş yahut ödenmiş olması,

Yine bu süre içinde işyerinde çalışmamış olması ve aynı zamanda da doğum olayının gerçekleşmiş olması gerekmektedir.

4/b sigortalılık statüsü kapsamında olan sigortalılara analık halinde geçici iş göremezlik ödemesi, ödeme tarihinde genel sağlık sigortası dahil prim ve prime bağlı olarak, her türlü borçlarının ödenmiş olması şartı ile ödenmektedir.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgileri aşağıda yer alan link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Özgür Özel: İktidar olduğumuzda en düşük emekli maaşı asgari ücret düzeyine çıkarılacak Özgür Özel: İktidar olduğumuzda en düşük emekli maaşı asgari ücret düzeyine çıkarılacak

www.sgk.gov.tr