• BIST 108.434
 • Altın 151,237
 • Dolar 3,6580
 • Euro 4,3278

  Serumla girdi doktor çıkacak

  15.08.2009 08:02
  Serumla sınava girip tıp fakültesini kazandı
  Serumla girdi doktor çıkacak
  Serumla girdi doktor çıkacak Serumla girdi doktor çıkacak Serumla girdi doktor çıkacak

  Üniversiteye hazırlanırken lenf kanseri teşhisiyle Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi"nde tedavi altına alınan 18 yaşındaki Anıl Kaya, geçirdiği ağır tedaviye rağmen aynı hastanenin tıp fakültesini kazandı. Kaya, onkolojide uzmanlaşacak.

  ANIL Kaya, Antalya Metin Nuran Çakallıklı Anadolu Lisesi son sınıfında okurken geçen yılın Kasım ayında hastalandı. Kaya"ya, başvurduğu Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi"nde lenf kanseri teşhisi koyuldu.
  Tedavisine başlanan Kaya"ya, ailesi, ÖSS"ye hazırlık sürecinin ağır olacağı gerekçesiyle sınava girmemesi telkininde bulundu. Doktorları da okula ve dershaneye gidemeyeceğini bildirdi. İdeallerinden kesinlikle vazgeçmeyeceğini belirten Anıl Kaya ise “Tedavim aksarsa aksasın. ÖSS olmayacaksa tedavi de olmayacak” dedi.

  Dershanede özel oda

  Enfeksiyon riski nedeniyle yıl boyu okula devam edemeyen Kaya için dershane de devreye girdi. Kemoterapisi süren genç için dershanede bir oda ayrıldı, öğretmenler maskelerini takarak ders verdi.
  Kolunda serumla girdiği sınavdan Sayısal 2"de 357.840 puan alan Anıl Kaya, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesine girmeye hak kazandı. 18 yaşındaki doktor adayı Kaya, ailesiyle tatil için geldiği Aydın"ın Didim ilçesinde, kontrol amaçlı olarak sağlık ocağında tutuluyor. Kaya, azminin ve ardından gelen başarısının öyküsünü şöyle anlattı.

  Serumla sınava girdim

  “Hastalığım nedeniyle bünyem mikroplara karşı dayanıksızdı ve aldığım ilaçların etkisi ile zihnim yoruluyordu. Doktorlarım yaşayacağım sıkıntılar konusunda beni uyardılar ama ben üniversiteye girmek için üç yıl emek vermiştim ve vazgeçemezdim. İnatla sınava gireceğimi söyledim. Dershanedeki hocalarım çok özverili davrandılar. Mikrop kapma tehlikeme karşılık ücretsiz olarak bana özel bir oda ayarladılar ve orada hazırlandım. Evden dışarıya sadece sınavlarda çıkabiliyordum. Üniversite sınavına da bir elimde serum ile girdim. İsteğim doktor olmaktı, ancak tedavi sürecimde doktor olma isteğim iki kat arttı.”

  Lenf kanseri hastalığının, toplumdan ayrı yaşamak zorunluluğu nedeniyle insanlara kendisini “fanustaki balık” gibi hissettirdiğini belirten Anıl Kaya, başarısının diğer hastalara da umut olmasını diledi. En büyük hayalinin onkoloji eğitimi almak olduğunu ifade eden Kaya, “Doktor olduğumda benimle aynı sorunu yaşayan hastalara dertlerini bilerek yaklaşacağım. Antalya"nın güzel havasında lenf kanseri hastaları için onkoloji hastanesi oluşturmak istiyorum” dedi. Kaya, kanser hastalarına, yaşamdan kopmamalarını önererek, başarısının sırrını, hayallerinden ve ideallerinden vazgeçmemesi olarak tanımladı. Kaya, “Hayalleri olmayan insan, zaten ölü demektir” dedi.

  Sınavdan sağ salim çıkmasını bekledik

  OĞLUNUN radyoterapi tedavisinin 10 gün önce sona erdiğini belirten baba Hasan Kaya, “Sınavdan, sağ-salim çıkmasını bekledik. Zaten yanlış yaptığı sorular, sınavın sonuna doğru fenalaştığındaki sorular. Diğer soruları doğru yapmış. Mesela matematik sorularının tümünü doğru yanıtlamış” dedi./ hürriyet

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim