Türkiye'nin uzay yolcusu gün sayıyor! Bakan Kacır: 1,5 yıl içinde Ay’a ilk teması sağlayacağız Türkiye'nin uzay yolcusu gün sayıyor! Bakan Kacır: 1,5 yıl içinde Ay’a ilk teması sağlayacağız
Bu yıl 6’ncısı düzenlenen TEKNOFEST tüm heyecanıyla devam ediyor. Pazar günü olması ile birlikte TEKNOFEST’te vatandaşların ilgisi oldukça yoğun. Atatürk Havalimanı’nda ziyaretçilere kapısını açan TEKNOFEST’te çok özel ve tarihi anlar yaşanıyor.

Akşama doğru saat 16.00 sıralarında yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Baykar’ın insansız savaş uçağı KIZILELMA, SOLOTÜRK ile kol uçuşu gerçekleştirdi. CNN Türk Özel Haberler Şefi Fulya Öztürk o anları görüntüledi.

Fulya Öztürk’ün açıklamaları şu şekilde:

“Bir ilk gerçekleşecek şimdi. Atatürk Havalimanı’ndayız, TEKNOFEST’teyiz. Özel bir noktadan yayını gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı KIZILELMA ve SOLOTÜRK kol uçuşu yaptı.” 

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, KIZILELMA ve SOLOTÜRK’ün kol uçuşu sırasında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Bayraktar şu ifadeleri kullandı: 

'DÜNYA TARİHİNDE İLK DEFA OLUYOR'“Dünya tarihinde ilk defa böyle bir gösteri ve uçuş oluyor. İlk defa insansız savaş uçağı ile insanlı bir savaş uçağı halkın önünde gösteri yapıyor. Geçtiğimiz günlerde biz iki tane insansız hava aracı ile AKINCI ve KIZILELMA ile yapmıştık. Milletimizle buluşması apayrı bir motivasyon katıyor diyebilirim. 

KIZILELMA ALDI YÜRÜDÜ DENİLİYOR BU DOĞRU MU? 

Milletimizin duası ile ilk uçuşunu 2022’de yaptı, Samsun’da milletimizle buluşmuştur. Burada aldığı dualarla tarihe imza atacak.” 

SÜMEYYE ERDOĞAN BAYRAKTAR: HER SENE SIFIRDAN İZLİYORMUŞ GİBİ HEYECANLANIYORUZ

Selçuk Bayraktar’ın eşi Sümeyye Erdoğan Bayraktar konuşmasında şu ifadeleri kullandı: 

“Çok heyecan verici biz her sene geliyoruz her zaman sıfırdan izliyormuş gibi heyecanlanıyoruz.  

BUGÜN KATILIM İÇİN 1 MİLYONU AŞACAK DENİLİYOR 

700 binlerde diye duymuştum doğrudur. Pazar günü katılım var.”